Na hlavný obsah

Členské štáty EÚ sa zhodli na uvalení sankcií na kontroverzné médium, v ktorom vystúpili aj slovenskí politici

Šíri podľa nich ruskú propagandu.

Členské štáty EÚ sa zhodli na uvalení sankcií na kontroverzné médium, v ktorom vystúpili aj slovenskí politici
Ilustračná snímka vlajok Európskej únie. Foto: Unsplash

Zástupcovia členských krajín EÚ sa v stredu (15. 5.) v Bruseli zhodli na uvalení sankcií proti štyrom mediálnym subjektom, ktoré podľa Únie šíria ruskú propagandu. Ide aj o platformu Voice of Europe, potvrdili diplomatické zdroje.

V spomínanom médiu vystúpili aj viacerí slovenskí politici. Bola medzi nimi napríklad súčasná ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS), bývalý premiér Ján Čarnogurský, poslanec a šéf zboru poradcov premiéra Roberta Fica Erik Kaliňák (Smer-SD), líder strany Republika a europoslanec Milan Uhrík či europoslanec Miroslav Radačovský. Ten sa do europarlamentu dostal na kandidátke ĽSNS.

Sankcie sa majú dotknúť tiež ruskej mediálnej platformy RIA Novosti a ruských médií Izvestija a Rossiskaja Gazeta. V prípade týchto troch médií sa však ešte vyjasňujú niektoré podrobnosti.

Dohodu ešte musí krajiny formálne potvrdiť. Zatiaľ nie je jasné, či k tomu dôjde len písomne, alebo na najbližšom rokovaní únijných ministrov zahraničia na konci mája.

Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová už vopred pohrozila, že ak EÚ uvalí sankcie na ruské médiá, západní novinári v Rusku pocítia „rýchlu, tvrdú a bolestivú reakciu ruského štátu“.

„Predtým cítili našu lásku, teraz ale pocítia našu reakciu,“ citovala Zacharovovú agentúra Reuters. „Budeme reagovať rýchlosťou blesku a pre občanov Západu to bude extrémne bolestivé,“ dodala.

Rýchla procedúra

Členské štáty EÚ teraz diskutujú o najnovšom, 14. balíku sankcií proti Rusku, do ktorého sa Česku podarilo presadiť zaradenie platformy Voice of Europe. Práve jej prostredníctvom sa podľa zistení českých tajných služieb mali proruskí ukrajinskí podnikatelia Arťom Marčevskij a Viktor Medveďčuk pokúšať ovplyvňovať politikov vo viacerých krajinách Európskej únie.

Dohodu krajín EÚ na sociálnej sieti X privítal český premiér Petr Fiala. „Náš nedávny zásah proruskej vplyvovej siete, ktorá sa pokúšala rozvíjať vplyvovú operáciu so závažným dosahom na bezpečnosť Česka a EÚ, nesie ovocie,“ napísal. Praha tak podľa neho robí, čo treba. Česká vláda zaradila platformu na sankčný zoznam už koncom marca.

Novopripravované unijné sankcie by mali zahŕňať aj ďalšie opatrenia obmedzujúce ruské príjmy z vývozu palív, konkrétne ruského skvapalneného zemného plynu (LNG), ale napríklad aj zákaz dovozu ruského hélia.

Keďže ide o komplikované témy, sankcie by sa nestihli dohodnúť do európskych volieb, ktoré sa uskutočnia na začiatku júna. Opatrenia voči mediálnym platformám tak boli z balíka vyňaté a prerokované v takzvanej rýchlej procedúre.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet