Na hlavný obsah

Národný dopravca prichádza s novinkou: Chce zvýšiť bezpečnosť pre vlakvedúcich aj cestujúcich

Telové kamery sa už v iných krajinách používajú.

Národný dopravca prichádza s novinkou: Chce zvýšiť bezpečnosť pre vlakvedúcich aj cestujúcich
Telové kamery by mali postupne dostať všetci vlakvedúci ZSSK.

Vlakvedúci, teda hlavní sprievodcovia vo vlaku, na západe Slovenska začnú nosiť telové kamery. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) očakáva väčšiu bezpečnosť pre svojich zamestnancov aj pre cestujúcich. Postupne by telové kamery mali dostať všetci vlakvedúci štátneho dopravcu.

Tatiana Nozdrovická je vlakvedúca. Počas svojej kariéry sa viackrát stretla s nepríjemnými cestujúcimi. „Vyslovene, že by ma niekto niekedy napadol sa mi nestalo. Ako áno, slovne. Ale fyzicky nie, chvalabohu,“ povedala.

Plánu ZSSK rozdať vlakvedúcim telové kamery sa v reportáži v Správach RTVS venoval redaktor Oliver Remiáš:

ZSSK zaznamená ročne vyše tisíc incidentov medzi cestujúcimi a vlakovým personálom. Desiatky z nich sú fyzické napadnutia. Vyšetrovanie sa však môže predčasne skončiť pre nedostatok dôkazov. Takýmto prípadom by železničiari chceli predchádzať zavedením telových kamier.

„Nevymýšľame koleso. Je to niečo, čo už funguje v iných krajinách, funguje to v iných sektoroch. Myslíme si, že sme ako veľký dopravca prvý, ktorý to na Slovensku zavádza,“ podotkol generálny riaditeľ dopravnej spoločnosti Peter Helexa.

„Pre našu bezpečnosť, myslím si, že je to dobre. Majú ľudia pred tým väčší rešpekt, ako keď prídeme len tak, bez ničoho. Automaticky ako zaregistrujú kameru, už je to trochu o niečom inom,“ myslí si Nozdrovická.

Stihnúť to chce do konca leta

ZSSK by chcela do konca augusta rozdať telové kamery všetkým svojim vlakvedúcim. Peniaze na to našla vo vlastných zdrojoch. „Celkovo sme vynaložili na tento projekt niečo viacej ako 400-tisíc euro,“ informoval Helexa.

„Kamera umožňuje tiež ‚predzáznam‘, čo je dôležité, keď v momente stlačenia nahrávacieho tlačidla je zaznamenaných už 30 sekúnd,“ priblížil zástupca spoločnosti Axis Communications Marek Ivan.

Spoločnosť, ktorá kamery vyrába, tvrdí, že osobné údaje cestujúcich sú chránené. Na použitie telových kamier upozorňuje aj nálepka na dverách vlaku. „Všetko to, ako je to zabezpečené z právneho hľadiska, je zabezpečené dostatočne tak, aby nikto nemal pocit určitého zásahu do súkromia,“ dodala štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurillovská.

Záznamy z kamery je možné bez jej poškodenia stiahnuť iba v odkladacej stanici. Ak by z nej záznam niekto dostal násilím, zostane zašifrovaný. Železničiari by do konca leta chceli rozdať 420 takýchto kamier.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko