Počítačová hra, ktorá naučí rozpoznávať dezinformácie. Jej autorom je expert na informačnú bezpečnosť. Vznikla v rámci vzdelávacej platformy Hope a zameriava sa na mediálnu gramotnosť v školách.
Rýchle šírenie falošných správ a online dezinformácií predstavuje rastúcu hrozbu najmä pre mladú generáciu. Aj preto sa autor rozhodol posilniť imunitu študentov proti nim práve formou počítačovej hry Hope.
„Prezentujem príbeh fiktívneho mesta, ktoré sa rozdeľuje medzi trollov, hejterov, stalkerov a fanatikov. Študenti spolu s pedagógmi a rodičmi sa môžu pustiť do hrania tejto hry a môžu mesto zachrániť, nastaviť podmienky, kedy tá spoločnosť namiesto hádok sa vie dohodnúť, namiesto rozdelenia sa vie spojiť,“ vysvetlil expert na informačnú bezpečnosť Tomáš Kriššák.
Hra, ktorá študentov učí rozoznávať dezinformácie bola témou reportáže v Aktuálne :24, ktorú pripravili redaktori RTVS Andrea Šuvadová a Robert Latta:
Hráč tak môže vrátiť život v meste do starých koľají a naučiť sa riešiť konfliktné situácie v živote aj v online priestore
„Naučiť sa napríklad, čo robiť, keď je človek vystavený nejakej osobe, ktorá šíri nenávisť a nepodložené informácie. Je úplne v poriadku sa pomýliť, každý môže získať ďalšiu šancu. Keď si človek vyberie zlú možnosť, má príležitosť sa niečo naučiť,“ pokračoval Kriššák.
Kritické myslenie, mediálnu gramotnosť a občianske vzdelávanie študentov rozvíja Tomáš Kriššák po celom Slovensku. „Napríklad, keď sa bavíme o tom ako reagovať na hoaxy, tak im ukazujem niečo čerstvé, napríklad hoax o tom, že niekto tu sype piesok zo Sahary, pritom ide o prírodný jav. Vysvetľovali sme si, že planéta Zem má tvar geoidu a nie placky,“ povedal.
Počítačová hra, ktorá pomáha bojovať s falošnými správami, putuje do slovenských a potom aj českých škôl v rámci vzdelávacieho projektu Hope.