Na hlavný obsah

Obce mali na obnovu získať peniaze z Európskej únie. Čakali na ne tak dlho, až si rekonštrukcie zaplatili samé

Slovensko môže prísť o sto miliónov eur.

Obce mali na obnovu získať peniaze z Európskej únie. Čakali na ne tak dlho, až si rekonštrukcie zaplatili samé
Foto: RTVS

Slovensku hrozí, že príde o sto miliónov eur z Európskej únie. Pôdohospodárska platobná agentúra nestíha kontroly projektov. Peniaze majú smerovať na rozvoj obcí a podporu podnikania na vidieku. Niektoré stavby či rekonštrukcie už mestá a obce uskutočnili. Na peniaze čakajú roky.

Nové pódium či javiskové technológie. Schválený projekt obec zrealizovala pred štyrmi rokmi za približne 40-tisíc eur. No peniaze stále nemá.

Starosta Dlhej nad Oravou Ján Kamas si nevie vysvetliť, prečo proces trvá tak dlho. „Ťažko povedať, žeby nedostatok personálu na to, aby dokázali v normálnom čase zhodnotiť niekoľkostranové projekty, alebo nejaká odbornosť,“ skonštatoval Kamas.

Obec Dlhá nad Oravou sa tak musela zadlžiť a práce spravili z pôžičky. Tento rok ju stihnú aj splatiť. Takýchto prípadov sú stovky. Slovensko má na čerpanie financií pre rozvoj vidieka z programového obdobia 2014 – 2020 vyčlenených dvesto miliónov z eurofondov. Keďže z nich bolo využitých minimum peňazí, čerpanie predĺžili.

„Z programu rozvoja vidieka z 31. 12. 2023 bolo vyčerpaných len sedem percent danej alokácie. Takýmto tempom vyhodnocovania bude trvať celý tento proces až 12 rokov, čo je nemysliteľné, lebo obdobie končí v roku 2025,“ uviedol predseda Národnej siete miestnych akčných skupín Štefan Škultéty.

Prečo obce čakajú na peniaze z európskej únie zisťoval v Správach RTVS redaktor Erik Vrábel:

Miestne akčné skupiny

Projekty na rekonštrukcie verejných priestranstiev na vidieku či podporu podnikateľov vytvárajú miestne akčné skupiny. Na Slovensku ich je viac ako sto. Združujú 2 200 obcí.

„Problém je Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) z hľadiska kapacít, lebo dnes majú stovky žiadostí na stole a nemajú na to kapacity. Systém je tak byrokratický, že zahlcuje nielen miestne akčné skupiny, ale aj zamestnancov na PPA,“ ozrejmil Škultéty.

Dlhodobá personálna poddimenzovanosť viedla k tomu, že v súčasnosti PPA eviduje 571 nevyplatených žiadostí o platbu v celkovej žiadanej sume 15,28 miliónov eur.

„Nové vedenie ministerstva pôdohospodárstva a PPA intenzívne rieši navýšenie personálnych kapacít PPA aj v oblasti vyhodnocovania projektov a tiež zefektívnenie nastavenia procesov súvisiacich s touto agendou,“ povedala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Veronika Daničová.

V iných štátoch už obce, podnikatelia, či mimovládne organizácie čerpajú peniaze určené pre rozvoj vidieka z nového programového obdobia 2021 – 2027.

„Naši kolegovia napríklad v českej republike už dávno čerpajú finančné prostriedky v novom programovom období. Na poslednom mieste je Slovensko. My sa boríme v tom v starom čerpaní, respektíve nečerpaní,“ skonštatoval Škultéty.

Ministerstva pôdohospodárstva sme sa pýtali, kedy bude možné čerpať peniaze z aktuálneho programového obdobia a či už nastavili podmienky. Na tieto otázky nám rezort neodpovedal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko