Možnosti dodávok plynu a spolupráca zbrojárskeho priemyslu. O týchto témach išiel s delegáciou ministrov a podnikateľov rokovať do Azerbajdžanu predseda vlády Robert Fico. V Baku sa stretol s prezidentom Ilhamom Alijevom. Európsky parlament varuje pred spoluprácou s režimom, ktorý porušuje ľudské práva.
Zatiaľ čo Slovensko hľadá možnosti širšej spolupráce s Azerbajdžanom, europarlament volá po opaku. Zbližovanie Bratislavy a Baku sa deje krátko po tom, keď európski poslanci prijali rezolúciu, v ktorej vyzývajú Európsku komisiu na pozastavenie energetického partnerstva pre porušovanie ľudských práv v krajine.
Návšteve Roberta Fica v Azerbajdžane sa v Správach RTVS venoval Viktória Bellová:
Na druhej strane, zemný plyn z Azerbajdžanu zapadá do plánu úplne uzavrieť kohútik pre ruský plyn. „Azerbajdžan zohráva dôležitú úlohu spod kaukazského regiónu a hlavne v oblasti diverzifikácie plynu na Slovensko, ale aj pre strednú a východnú Európu. Tento záujem majú aj okolité štáty, ako Rakúsko, Česká republika a Maďarsko,“ vyhlásila ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD).
Strategické partnerstvo
To je základom deklarácie o strategickom partnerstve medzi Slovenskou republikou a Azerbajdžanom.
„Azerbajdžan dnes exportuje plyn do ôsmich krajín a ja dúfam, že Slovensko bude deviata. Veríme, že azerbajdžanský plyn bude môcť byť prepravený na Slovensko,“ povedal prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev.
„Myšlienka dovozu plynu z Azerbajdžanu cez kontaktný bod na rusko-ukrajinskej hranici s využitím ukrajinskej infraštruktúry a potom slovenskej infraštruktúry s kapacitou až do 20 miliárd metrov kubických musí byť pre každého zaujímavá,“ uviedol predseda vlády SR Robert Fico.
Dohodu o spolupráci podpísali aj ministri obrany Slovenska a Azerbajdžanu. Jej konkrétnu podobu zatiaľ nepoznáme. Vládni predstavitelia nevnímajú dodávky zbraní do Azerbajdžanu ako nesúlad s politikou mieru, ktorú presadzujú.