Na hlavný obsah

Z. Čaputová a P. Pellegrini sa stretli so zástupcami cirkví. Hovorili o pokoji a nádeji

Cieľom je prispieť k upokojeniu spoločenskej atmosféry.

Z. Čaputová a P. Pellegrini sa stretli so zástupcami cirkví. Hovorili o pokoji a nádeji
Prezidentka Zuzana Čaputová (vpravo) a zvolený prezident Peter Pellegrini (vľavo) počas tlačovej konferencie po stretnutí so zástupcami cirkví a náboženských spoločenstiev. Foto: TASR/Martin Baumann

Cirkvi a náboženské spoločnosti zohrávajú kľúčovú úlohu pri zmierňovaní napätia v spoločnosti. Po spoločnom stretnutí v Prezidentskom paláci to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Jej zvolený nástupca Peter Pellegrini vyzdvihol, že sa zástupcovia cirkví vedia v zlomových situáciách spojiť aj napriek svojej rozdielnosti.

„Cirkvi a náboženské komunity zohrávajú kľúčovú úlohu vo formovaní hodnôt, v určovaní spoločenského diskurzu a v neposlednom rade aj pri zmierňovaní napätia v spoločnosti,“ povedala prezidentka.

Po minulotýždňovom útoku na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) si podľa jej slov musí každý klásť otázku, čo sa stalo a prečo sa to stalo. „Nie preto, aby znovu rozprúdil špirálu útokov na druhých, ale iba preto, aby každý z nás pochopil svoju úlohu v tom celom a na nej staval svoje nové myšlienky, slová a skutky a aby v sebe prehĺbil súcit,“ podotkla.

Zvolený prezident hovoril o množstve úloh, ktoré by mali viesť k tomu, aby sa spoločnosť poučila. „Tieto dni by nás mali opäť trochu zobudiť a povzbudiť k tomu, aby sme sa vrátili naspäť k našim hodnotám a pravidlám nejakého fungovania a správania,“ zdôraznil.

Chcú byť nositeľmi pokoja

Predstaviteľov cirkví Pellegrini požiadal, aby pri svojej činnosti hovorili o tom, čo sa stalo. Aby hovorili o hodnotách a o tom, aby sa slovenská spoločnosť upokojila. Verí, že v nasledujúcom období budú zjednocujúce signály pokračovať aj v iných častiach spoločnosti.

Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský ozrejmil, že predstavitelia cirkví vyjadrili na stretnutí zhrozenie nad minulotýždňovým atentátom na premiéra, ale zároveň aj nádej, že chcú byť nositeľmi pokoja, porozumenia a vzájomnej úcty v spoločnosti.

Židovská náboženská obec podľa tajomníka Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v SR Martin Kornfelda vníma podobné incidenty, aký sa stal minulý týždeň predsedovi vlády SR, veľmi citlivo.

Generálna dozorkyňa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Renáta Vinczeová povedala, že hoci majú jednotlivé cirkevné spoločenstvá svoje odlišnosti, podstatu majú spoločnú. „Hľadajme to, čo máme spoločné, čo nás spája, a nie to, čo nás rozdeľuje,“ vyzvala.

Stretnutiu Z. Čaputovej a P. Pellegriniho s predstaviteľmi cirkví sme sa venovali aj v relácii RTVS Aktuálne :24:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko