Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Proti vláde protestovali tisíce Maďarov. Demonštráciu zorganizoval Orbánov kritik Péter Magyar

Magyar je právnik a niekdajší diplomat Orbánovej administratívy.

Proti vláde protestovali tisíce Maďarov. Demonštráciu zorganizoval Orbánov kritik Péter Magyar
Péter Magyar Foto: TASR/Ladislav Vallach

Tisíce ľudí sa zhromaždili v nedeľu (5. 5.) vo východomaďarskom Debrecíne na demonštrácii proti vládnej strane Fidesz a kabinetu premiéra Viktora Orbána. Protest zorganizoval Orbánov kritik Péter Magyar. Podľa servera hvg.hu ide o prvé väčšie otvorene protivládne zhromaždenie, ktoré sa koná mimo Budapešti.

Magyar so svojím štábom pricestoval z Budapešti do Debrecína vlakom. Účastníkov zhromaždenia požiadal, aby so sebou brali iba maďarské vlajky a aby nepropagovali žiadne politické strany.

Kritika Orbánových praktík

Magyar je právnikom a niekdajším diplomatom Orbánovej administratívy v Bruseli. Vo februári odstúpil z viacerých funkcií v štátnych podnikoch na protest proti praktikám Orbánovej vlády.

Pre verejnosť sa stal známym po vypuknutí aféry okolo amnestie v pedofilnej kauze, pre ktorú vo februári odstúpila maďarská prezidentka Katalin Nováková. V uplynulých mesiacoch zmobilizoval Magyar dva masové protesty proti Orbánovmu režimu.

Maďarská Národná volebná komisia (NVB) 11. apríla zaregistrovala do júnových volieb do Európskeho parlamentu a miestnych samospráv politickú stranu TISZA – Tisztelet és Szabadság Párt (Strana rešpektu a slobody).

Jedným z jej kandidátov bude Magyar. TISZA má byť podľa jeho vyjadrenia politickou silou stredu, ktorá sa bude snažiť prekonať desaťročia trvajúci rozkol v spoločnosti a má tiež najbližšie k programu iniciatívy Talpra Magyar! (Hor sa Maďar!), ktorú Magyar založil.

„Fidesz zradil vlastných voličov. Táto moc nie je kresťanská ani konzervatívna, ale ani buržoázna. To, čo vidíme, je posledný zúfalý pokus vládnucej triedy v bezvýchodiskovej situácii udržať si ukradnuté bohatstvo a moc,“ povedal Orbánov kritik 6. apríla na masovom zhromaždení pred budovou parlamentu v Budapešti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet