Na hlavný obsah

Rada Európy má obavu, či je zákon o STVR v súlade s ľudskými právami

Rovnaké znepokojenie vyslovila aj v súvislosti do zákonom o mimovládkach.

Rada Európy má obavu, či je zákon o STVR v súlade s ľudskými právami
Výšková budova televízie RTVS. Foto: RTVS/Patrik Tarics

Komisár Rady Európy (RE) pre ľudské práva Michael O’Flaherty vyjadril znepokojenie v súvislosti s tým, či sú dva návrhy slovenských zákonov týkajúce sa občianskej spoločnosti a verejnoprávneho vysielateľa zlučiteľné s normami v oblasti ľudských práv.

Uviedol to v liste adresovanom podpredsedovi Národnej rady SR a štyrom predsedom parlamentných výborov, ktorý zverejnili v utorok (14. 5.).

O’Flaherty v súvislosti s návrhom zákona o neziskových organizáciách zdôraznil, že pri navrhovaných sankciách za nesplnenie nových povinností týkajúcich sa ročného podávania správ, vrátane možnosti zrušenia mimovládnej organizácie, chýbajú primerané procesné záruky. Spresnil, že uvedený návrh nespĺňa dostatočne požiadavky nevyhnutnosti a primeranosti.

Komisár vyjadril aj obavy z toho, že registrácia a označovanie „organizácií so zahraničnou podporou“ bude mať pre občiansku spoločnosť na Slovensku „mrazivý efekt“. Vyzval preto poslancov Národnej rady SR, aby neprijímali predložený návrh zákona.

V súvislosti s návrhom zákona, ktorý chce nahradiť súčasné verejnoprávne médium RTVS novým subjektom pod značkou STVR, komisár O’Flaherty zdôraznil dôležitosť stanovenia legislatívnych rámcov, ktoré zabezpečia nezávislosť verejnoprávnych médií od vládnej kontroly.

Vyzval NR SR, aby dôkladne zvážila obavy, že niektoré prvky návrhu tohto zákona môžu podkopať záruky prevádzkovej a redakčnej nezávislosti verejnoprávneho vysielateľa.

List Michaela O’Flahertyho je adresovaný podpredsedovi NR SR Petrovi Žigovi, predsedovi Ústavnoprávneho výboru Miroslavovi Čellárovi, predsedovi Výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj Michalovi Šipošovi, šéfke Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucii Plavákovej a predsedovi Výboru pre kultúru a médiá Romanovi Michelkovi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko