Na hlavný obsah

Rodiny s deťmi by si mohli od budúceho roka prilepšiť, navrhuje ministerstvo práce

Nárast by mali pocítiť rodičia, ktorí doteraz poberali dovolenku.

Rodiny s deťmi by si mohli od budúceho roka prilepšiť, navrhuje ministerstvo práce
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Od budúceho roka by sa mal zvýšiť rodičovský príspevok o deväť eur. Najväčší nárast by mali zaznamenať rodičia, ktorí poberali materskú dovolenku. Vyplýva to z návrhu opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR o úprave životného minima, ktoré zverejnil portál právnych predpisov slov-lex.

Od júla 2024 sa zmení suma životného minima, ktorá má vplyv na desiatky dávok. Medzi nimi je aj rodičovský príspevok, ktorý by sa mal zvýšiť od januára 2025. Najväčší nárast by mali zaznamenať rodičia, ktorí doteraz poberali materskú.

Mesačne by tak mali dostať 482,30 eura, čo je nárast o deväť eur. O 6,60 eura si prilepšia aj rodičia, ktorí nepoberali materskú, a to na 351,80 eura.

MPSVR priblížilo, že od júla 2024 sa zvýši životné minimum o viac než päť eur na 273,99 eura mesačne. Okrem rodičovského príspevku sú na výšku životného minima naviazané napríklad nezdaniteľná časť základu dane, minimálne zdravotné odvody zamestnanca alebo maximálna odmena, ktorú si môže zarobiť uchádzač o zamestnanie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko