Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rusi sa do Nórska nedostanú, krajina pre nich uzavrela svoje hranice. Existujú však aj výnimky

Platí to najmä pre turistov.

Rusi sa do Nórska nedostanú, krajina pre nich uzavrela svoje hranice. Existujú však aj výnimky
Na snímke značka označujúca hraničný priechod Storskog medzi Ruskom a Nórskom pri meste Kirkenes v Nórsku. Foto: TASR/AP

Nórska vláda od 29. mája zavedie dodatočné obmedzenia vstupu pre občanov Ruska, ktorí do Nórska prichádzajú za turistikou a „inými nepodstatnými účelmi“. Uvádza sa to vo vyhlásení zverejnenom v stredu (22. 5.) webovej stránke kabinetu. Informujú o tom agentúry Reuters a AFP.

Podľa AFP tak ruskí turisti prídu o posledný priamy vstup do schengenského priestoru. Ruskí občania mohli doteraz prekračovať nórske hranice cez jediný hraničný priechod Storskog-Boris Gleb.

Ministerka spravodlivosti a verejnej bezpečnosti Emilie Engerová Mehlová vo vyhlásení uviedla, že Nórsko sa k tomuto kroku rozhodlo v reakcii na „protiprávnu agresiu Ruska voči Ukrajine“.

Zákaz sa týka tak ruských občanov, ktorí získali nórske turistické vízum pred sprísnením pravidiel po začiatku agresie vo februári 2022. Ale aj držiteľov víz vydaných inou krajinou schengenského priestoru.

Výnimku budú mať Rusi, ktorí cestujú za rodičmi, manželkami alebo manželmi či deťmi žijúcimi v Nórsku, ako aj tí, ktorí cestujú za prácou alebo štúdiom do Nórska alebo iných krajín schengenského priestoru.

Po začatí invázie ruských jednotiek na Ukrajinu viaceré krajiny EÚ sprísnili pravidlá udeľovania turistických víz Rusom. Hoci Nórsko nie je členom Európskej únie, úzko s ňou v tejto záležitosti spolupracuje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet