Na hlavný obsah

Putin o plánoch na severovýchode Ukrajiny: Rusko zatiaľ Charkov obsadiť neplánuje

Ruská ofenzíva v Charkovskej oblasti je podľa jeho slov reakciou na ostreľovanie zo strany Ukrajiny.

Putin o plánoch na severovýchode Ukrajiny: Rusko zatiaľ Charkov obsadiť neplánuje
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok (17. 5.) uviedol, že Rusko zatiaľ neplánuje obsadiť mesto Charkov na severovýchode Ukrajiny. Ruská ofenzíva v Charkovskej oblasti je podľa jeho slov reakciou na ostreľovanie zo strany Ukrajiny, informovali agentúry AFP a Reuters.

„To, čo sa deje na charkovskom fronte, je ich chyba, pretože ostreľovali a naďalej ostreľujú obytné oblasti v pohraničných oblastiach,“ vyhlásil Putin počas návštevy Číny. V prípade, že tieto útoky budú pokračovať, Rusko bude podľa neho nútené vytvoriť bezpečnostnú zónu.

Ruské sily nasadené v Charkovskej oblasti podľa Putina vytvárajú nárazníkovú zónu na ochranu ruských pohraničných oblastí. Prezident takisto uviedol, že všetky ruské vojenské operácie napredujú podľa plánu.

Rusko spustilo minulý týždeň novú ofenzívu na Charkovskú oblasť, ktorá sa nachádza pri spoločnej hranici na severovýchode Ukrajiny. V období od 9. do 15. mája na základe údajov amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) dobylo celkovo 278 štvorcových kilometrov ukrajinského územia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet