Na hlavný obsah

SIS musí zničiť nahrávky v kauze Gorila, prikázal jej to Ústavný súd SR

Rozhodnutie prijal senát súdu 15. mája.

SIS musí zničiť nahrávky v kauze Gorila, prikázal jej to Ústavný súd SR
Tabuľa na budove Slovenskej informačnej služby.

Ústavný súd (ÚS) SR prikázal Slovenskej informačnej službe (SIS) zničiť výsledky odpočúvania z akcie Gorila. Tým, že tak SIS v minulosti neurobila, porušila podľa ÚS základné práva Zoltána Vargu. Jeho byt v rokoch 2005 a 2006 odpočúvala.

Rozhodnutie prijal senát ÚS 15. mája po minuloročnej obnove konania v tejto veci na základe Vargovej sťažnosti.

Podľa ÚS tajná služba porušila právo sťažovateľa dané ústavou na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života. K porušeniu jeho práv došlo aj podľa článkov Listiny základných práv a slobôd a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

ÚS v rozhodnutí prikázal SIS, „aby zničila výsledky použitia informačno-technických prostriedkov nachádzajúce sa v jej dispozícii, ktoré tvorí primárny materiál a sekundárny materiál týkajúci sa sťažovateľa a ktoré boli získané na základe rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave“ z 23. novembra 2005 a 18. mája 2006. SIS o tom má písomne sťažovateľa informovať.

Vo veci rozhodoval senát zložený z predsedu Libora Duľu a sudcov Miroslava Duriša a Martina Vernarského.

Porušenie práva na ochranu súkromia

Príkazy SIS na odpočúvanie Vargovho bytu v rokoch 2005 a 2006 odobril bratislavský krajský súd. Toto rozhodnutie neskôr ÚS zrušil ako nelegálne, pričom Vargovi dal za pravdu, že boli porušené jeho práva na ochranu súkromia či súdnu ochranu.

Jeho sťažnosť v časti nesplnenia povinnosti SIS zničiť výsledky odpočúvania však ÚS vtedy odmietol. Po obnove konania sa ňou ÚS opäť zaoberal a rozhodol o nej.

Porušenie práva sťažovateľa na súkromie v súvislosti s odpočúvaním konštatoval v roku 2021 aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko