Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v stredu (22. 5.) ráno vrátili k mimoriadnej schôdzi, na ktorej preberajú návrh zákona, ktorý rieši zmeny v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS). Rozprava v prvom čítaní k návrhu rezortu kultúry sa už skočila.
Inštitúcia sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Schôdzu prerušili pred týždňom v stredu (15. 5.) po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD).
Počas rozpravy poslanec Karol Farkašovský (SNS) vyhlásil, že RTVS bola v rokoch 2020 až 2023 servilnou voči vláde. Do leta 2022 bol pritom riaditeľom média Jaroslav Rezník.
Farkašovský hovoril tiež o tom, že RTVS podľa neho kopíruje trendy v komerčných médiách, konkrétne príklady na podloženie tohto tvrdenia však neuviedol.
Dôveryhodnosť RTVS
RTVS podľa neho chýba dôveryhodnosť. Diváci pritom kontinuálne označujú televízne spravodajstvo RTVS za najobjektívnejšie na Slovensku. V roku 2024 tak urobili už po 17. krát.
„Prečo si myslíte, že nová inštitúcia bude nutne dôveryhodnejšia?“ konfrontovala ho poslankyňa Tina Gažovičová (PS). „Keď vidíme, aká je naša spoločnosť rozpoltená, tak si myslím, že je o to dôležitejšie nestavať novú inštitúciu, ale dôveryhodnosť by sa mala budovať postupnými zmenami,“ dodala.
Farkašovský hovoril aj o tom, že počas pandémie koronavírusu namiesto RTVS ponúkali názorovú pluralitu alternatívne médiá. Poslanec Jozef Pročko (Slovensko, KÚ, Za ľudí) toto tvrdenie odmietol. Pýtal sa, ako chce koalícia odpolitizovať telerozhlas. „Čím? Že si z nej idete urobiť politickú slúžku?“ povedal.
Finančné náklady
Návrh v rozprave kritizovala aj Mária Kolíková (SaS). Okrem iného namietala, že sa legislatíva písala „rýchlym perom“. „K čomu je taký stres? Čo sa také deje v RTVS, že je potrebné tak rýchlo zmeniť právnu úpravu?“ skonštatovala.
Myslí si, že ide o vážne rozhodnutie, ktoré treba riadne prediskutovať. Upozornila však na to, že na to nebol vytvorený priestor. „Svedčí tomu aj to, ako je skrátená rozprava v parlamente,“ dodala. Tvrdí, že od predkladateľov nepočula racionálny dôvod, prečo sa má zrušiť RTVS. Zmeny si podľa nej vyžiadajú finančnú a administratívnu záťaž.
Poslankyňa PS Beáta Jurík vyhlásila, že zákon o STVR je v príkrom rozpore s Európskym zákonom o slobode médií. Zároveň vyjadrila nádej, že navrhovatelia tento zákon ešte stiahnu.
Poslankyňa NR SR Veronika Remišová (Slovensko, KÚ, Za ľudí) vyhlásila, že generálny riaditeľ novej inštitúcie bude bábkou v rukách politických nominantov. „Kedykoľvek mu môžu siahnuť na plat a znížiť mu ho,“ upozornila.
Cieľom predloženého zákona podľa nej je, aby vláda mala pevne v rukách najmä spravodajstvo a politické diskusie RTVS. Remišová kritizovala aj finančné náklady, ktoré rebranding RTVS so sebou prinesie.
„Jediným cieľom návrhu je úplne ovládnuť fungovanie verejnoprávnych médií vládou, konkrétne ministerstvom kultúry,“ podotkla podpredsedníčka parlamentného výboru pre kultúru a médiá Zora Jaurová (PS).
S návrhom nesúhlasí ani SaS. Vidí za ním snahu o politické ovládnutie inštitúcie. Nepodporí ho. „Návrhom si tak vláda do vedenia a do spravodajstva dosadí svojich ľudí, politicky ho ovládne, čím hrozí, že sa úplne skončí jeho verejnoprávne poslanie,“ skonštatoval líder strany a poslanec Branislav Gröhling.
Časovo obmedzená diskusia
V záverečnom vystúpení ministerka kultúry Martina Šimkovičová vyhlásila, že nový zákon umožní rozvoj národných inštitúcií aj v meniacom sa konkurenčnom prostredí. Verejnoprávne médiá sa zvýšenou pluralitou odlíšia od komerčných aj iných médií hlavného prúdu, dodala.
Návrh nového zákona o STVR koncom apríla schválila vláda. Formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Dňom jeho účinnosti má zaniknúť mandát súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS.
Diskusia k návrhu v pléne je časovo obmedzená, vyhradený čas sa delí medzi jednotlivé poslanecké kluby. Do rozpravy je prihlásených ešte vyše 30 rečníkov.
Parlamentnej rozprave o RTVS sme sa venovali aj v relácii RTVS Aktuálne :24: