Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slovensko dosiahlo v apríli historicky najnižšiu nezamestnanosť od svojho vzniku, informoval E. Tomáš

Nezamestnanosť podľa neho prestáva byť jedným z najväčších problémov.

Slovensko dosiahlo v apríli historicky najnižšiu nezamestnanosť od svojho vzniku, informoval E. Tomáš
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Slovenská republika mala v apríli najnižšiu mieru nezamestnanosti od svojho vzniku. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu nezamestnaných na ekonomicky aktívnom obyvateľstve dosiahla v apríli 2024 úroveň 5,96 %.

Uviedol to v utorok (21. 5.) na tlačovej konferencii minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) s tým, že nezamestnanosť tak prestáva byť jedným z najväčších problémov Slovenska.

„Slovensko dnes dosiahlo významný míľnik. Máme najnižšiu mieru nezamestnanosti od vzniku nášho štátu. Dovolím si aj tvrdiť, že nezamestnanosť definitívne prestáva byť na Slovensku jedným z tých najväčších problémov. Našou prioritou sa stávajú iné veci, ako je napríklad tlak na rast miezd ako takých,“ uviedol Tomáš.

Šéf rezortu práce ďalej priblížil, že ukazovateľ podielu nezamestnaných v produktívnom veku na ľuďoch v produktívnom veku bol v apríli na úrovni 4,56 %. Podiel disponibilných uchádzačov na obyvateľstve v produktívnom veku dosiahol úroveň 3,82 %.

Tomáš však upozornil, že hoci nezamestnanosť dosiahla svoje historické minimum, stále je na Slovensku celkovo 165.000 nezamestnaných ľudí. Pripomenul, že rezort práce spustil už viacero programov, ktoré majú pomôcť uchádzačom o zamestnanie nájsť si prácu.

Doplnil, že rezort práce sa chce aktuálne sústrediť na tlak na rast miezd. „Vláda SR aj ministerstvo práce trvajú na tom, aby minimálna mzda predstavovala 60 % z priemernej mzdy. Trváme na tom, aby sme sa vrátili k automatu, ktorý už na Slovensku fungoval,“ uviedol Tomáš s tým, že ak sa podarí prijať novú legislatívu do konca tohto roka, tak by sa podľa nových pravidiel malo rokovať o novej minimálnej mzde na budúci rok.

Ak sa podarí nové pravidlá uviesť do praxe, podľa Tomáša by mala minimálna mzda v roku 2026 dosiahnuť 920 eur, v roku 2027 výšku 970 eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika