Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Spojené štáty oznámili nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu

Obsahovať bude muníciu, rakety, míny, delostrelecké náboje.

Spojené štáty oznámili nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Spojené štáty v piatok (24. 5.) oznámili nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 275 miliónov dolárov (254 miliónov eur). Obsahovať bude muníciu, rakety, míny, delostrelecké náboje či protipancierové systémy Javelin. Informujú o tom správy agentúr AFP a Reuters.

Podľa šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena ide o významné dodávky zbraní, ktoré na Ukrajine naliehavo potrebujú. Oznámenie prichádza v čase, keď Rusko naďalej pokračuje v útoku na Charkovskú oblasť.

Ide zároveň o súčasť balíka vojenskej pomoci pre Ukrajinu v celkovej hodnote 61 miliárd dolárov, ktorý po dlhých sporoch odobril v apríli americký Kongres. Odvtedy americký prezident Joe Biden rozhodol o zaslaní piatich dodávok vojenskej pomoci Ukrajine.

O pripravovanom balíku informovali predtým vo štvrtok večer traja nemenovaní predstavitelia americkej vlády. Uviedli, že bude zahŕňať delostrelecké granáty kalibru 155 mm, presnú leteckú muníciu, ale aj vozidlá určené na odstraňovanie poškodených tankov a inej už nefunkčnej ťažkej vojenskej techniky z bojiska.

Rusko spustilo 10. mája novú pozemnú ofenzívu v ukrajinskej Charkovskej oblasti, pričom Moskva odvtedy oznámila už viacero územných ziskov. Ukrajinské úrady tiež začali s evakuáciou tisícov obyvateľov z viacerých častí tejto oblasti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet