Na hlavný obsah

Spoločnosť Boeing môžu stíhať za dve letecké havárie, pri ktorých zahynuli stovky ľudí

Rozhodol o tom americký rezort spravodlivosti.

Spoločnosť Boeing môžu stíhať za dve letecké havárie, pri ktorých zahynuli stovky ľudí
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Americké ministerstvo spravodlivosti v utorok (14. 5.) rozhodlo, že spoločnosť Boeing môžu stíhať v súvislosti s dvoma veľkými haváriami svojich lietadiel 737 MAX z rokov 2028 a 2019, pri ktorých zahynulo dovedna 346 ľudí. Informovala o tom agentúra AFP.

Spoločnosť Boeing totiž podľa predstaviteľov rezortu porušila záväzky vyplývajúce z dohody z roku 2021. Tá ju chránila pred súdnym konaním súvisiacim so zmienenými haváriami. Samotná spoločnosť pre agentúru AFP vyjadrila presvedčenie, že podmienky predmetnej dohody dodržala a má v úmysle brániť sa.

Predstavitelia rezortu spravodlivosti uviedli, že Boeing porušil svoje záväzky vyplývajúce z dohody o odložení trestného stíhania z roku 2021 tým, že nevykonal potrebné zmeny, ktoré by mu zabránili v porušovaní amerických federálnych zákonov proti podvodom či aj pomáhali pri ich odhaľovaní.

V dôsledku toho môže byť v súvislosti so zmienenými haváriami spoločnosť stíhaná za akékoľvek porušenie zákonov. Ministerstvo spravodlivosti však teraz musí zvážiť, či obvinenie voči Boeingu vznesie.

Vyšetrovatelia zistili príčinu nehôd

Spoločnosti rezort nariadil, aby do 13. júna zareagovala. Zároveň avizoval, že má následne v úmysle do 7. júla rozhodnúť, či ju bude stíhať, približuje agentúra Reuters.

Pri havárii Boeingu 737 MAX z roku 2018 v Indonézii zahynulo 189 ľudí, o päť mesiacov neskôr v marci 2019 sa krátko po štarte zrútil rovnaký model lietadla aj pri lete etiópskych aerolínii z Adis Abeby. Druhá nehoda si vyžiadala 157 obetí vrátane štyroch slovenských občanov.

Vyšetrovatelia neskôr zistili, že hlavnou príčinou oboch nehôd bol automatizovaný systém letovej kontroly (MCAS), ktorý na základe chybných údajov zo senzorov tlačil nos lietadiel smerom nadol a piloti ho nedokázali ovládať. Spoločnosť Boeing musela MCAS prepracovať a tiež zmeniť výcvikový manuál pre pilotov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet