Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

VIDEO: Ulicami Očovej pobehoval medveď. Zaznamenali ho na kameru

Obyvatelia aj návštevníci by mali zvýšiť opatrnosť.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR zaznamenal v pondelok (6. 5.) ráno pohyb medveďa v Očovej vo Zvolenskom okrese. Uviedla to hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková s tým, že podľa videa to bola približne trojročná šelma.

Dodala, že ŠOP má v tejto obci podpísanú zmluvu o spolupráci na manažmente populácie medveďa s miestnym poľovníckym združením. Na jej základe tak spoločne navrhnú ďalší postup. „Obec tiež zverejnila upozornenie pre občanov a návštevníkov k zvýšenej opatrnosti najmä vo večerných a skorých ranných hodinách,“ spomenula.

Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR evidoval v uplynulých rokoch pod Poľanou problémové šelmy. K pôvodným trom tímom tak pribudli od 1. novembra minulého roka ďalšie dva. Jeden vznikol špeciálne pre oblasť Podpoľania. Jeho pôsobnosť zahŕňa okresy Detva, Lučenec, Veľký Krtíš, Poltár, Rimavská Sobota a Revúca.

Podľa envirorezortu sú v pohotovosti vždy pripravení naraz minimálne dvaja jeho členovia. Ministerstvo životného prostredia považuje zriadenie Zásahového tímu Podpoľanie v súčasnosti za opodstatnené.

„Oblasť Poľany patrí medzi tie s najväčším počtom hlásení výskytu medveďa v blízkosti ľudských obydlí, ako aj k oblastiam, v ktorých sú veľakrát stretnutia človeka s najväčšou slovenskou šelmou,“ informoval rezort vo svojom stanovisku.

Pripomína, že lákadlom priamo do intravilánov obcí sú záhrady, ovocné sady, včelie úle, hospodársky dobytok či poľnohospodárske plodiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny