Na hlavný obsah

VIDEO: Robot z Japonska zložil Rubikovu kocku za desatinu času, ktorý na to potrebuje najrýchlejší človek

Spolu s konštruktérmi sa stali držiteľmi nového svetového rekordu.

Špeciálne naprogramovaný robot v Japonsku zložil Rubikovu kocku za 0,305 sekundy. To je približne desatina času, ktorý potrebuje najrýchlejší človek na vyriešenie hlavolamu.

Robot a jeho konštruktéri sa tak podľa japonských médií stali držiteľmi nového svetového rekordu v kategórii strojov, rozhodli predstavitelia Guinnessovej knihy rekordov.

Robota zostavilo päť inžinierov automobilky Mitsubishi v meste Amagasaki neďaleko Osaky. Tím pracoval na prototype od septembra 2022. Použili technológie, ktoré sa zvyčajne používajú na rýchle a presné umiestnenie káblov v motoroch klimatizácie a ventilátorov.

Ich robot otočí stenu kocky skladačky o 90 stupňov za 0,009 sekundy. Farby jednotlivých panelov rozpoznávajú kamery a vyhodnocuje ich umelá inteligencia.

Robot nevyriešil hlavolam na prvý pokus a inžinieri ho opravovali asi 20 minút. Druhý pokus bol úspešný a robot prekonal predchádzajúci svetový rekord.

V roku 2018 robot, ktorého vyrobili dvaja študenti z americkej univerzity MIT, zložil kocku za 0,38 sekundy. Tým prekonali rekord robota z roku 2016, ktorý mal hodnotu 0,637 sekundy.

Šesťstranný farebný hlavolam zostrojil koncom 70. rokov minulého storočia maďarský architekt a dizajnér Ernö Rubik. Objekt pôvodne používal na vysvetľovanie vesmíru svojim študentom architektúry a po troch rokoch sa začal predávať na maďarskom trhu.

Kocka si našla fanúšikov po celom svete. Len v rokoch 1980 až 1982 sa na celom svete predalo sto miliónov kusov skladačky, vďaka čomu sa Rubik stal slávnym a bohatým človekom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet