Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Voľné piatky? Poľské ministerstvo zvažuje skrátenie pracovného týždňa

Podľa ministerky práce by to prospelo zamestnancom aj zamestnávateľom.

Voľné piatky? Poľské ministerstvo zvažuje skrátenie pracovného týždňa
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Poľské ministerstvo práce a sociálnych vecí analyzuje dva návrhy na skrátenie pracovného týždňa, oznámila ministerka Agnieszka Dziemianowiczová-Bonková podľa televízie TVN 24. Prvou možnosťou je skrátiť pracovný týždeň na 35 hodín, druhou zaviesť voľné piatky.

„Uplynulo už viac ako 100 rokov od zavedenia osemhodinovej pracovnej doby, skoro pred polstoročím sa zaviedli voľné soboty. Odvtedy sa toho veľa zmenilo, a tak by sa mohol urobiť ďalší krok, či aspoň začať dialóg na túto tému,“ povedala ministerka. „Mojím želaním a plánom je skrátiť pracovný týždeň. Ako? O tom sa vedie diskusia,“ dodala.

Poľská spoločnosť je podľa zástupkyne Ľavice vo vláde premiéra Donalda Tuska jednou z najviac prepracovaných v Európe. Skrátenie pracovného týždňa by podľa nej prospelo nielen zamestnancom, ale aj zamestnávateľom.

„Vôbec neplatí, že čím viac hodín strávi zamestnanec v práci, tým má lepšie výsledky. Vyhorenia, stres a únava znižujú produktivitu. Odpočinutý pracovník je kreatívnejší a viac motivovaný,“ argumentovala.

Ministerstvo podľa nej prihliada aj na riešenia zavedené v iných krajinách, ako sú Francúzsko a Nemecko. Výsledky analýz plánuje predstaviť do konca roka.

Ministerka pripustila, že z rozhovorov so zamestnancami a zamestnávateľmi vyplýva, že ľahšie by bolo zaviesť štvordňový pracovný týždeň pri zachovaní osemhodinovej pracovnej doby. „Možno by sa voľné piatky mohli zavádzať ako kedysi voľné soboty – najskôr by boli voľné dva (piatky v mesiaci), potom všetky,“ dodala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet