Na hlavný obsah

Výrobcovia elektriny by mali platiť trojnásobne viac. Zmenu regulačného úradu kritizujú

Tvrdia, že to ohrozí zelené zdroje.

Výrobcovia elektriny by mali platiť trojnásobne viac. Zmenu regulačného úradu kritizujú
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Výrobcovia elektriny by mali od júla platiť trojnásobne vyšší poplatok za prístup do siete. Navrhuje to Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Zástupcovia obnoviteľných zdrojov zmenu kritizujú. Hovoria, že sa zastaví pripájanie nových zelených zdrojov.

Nárast poplatku za pripojenie do siete výrazne zvýši náklady tunajším výrobcom elektriny. Problém budú mať najmä obnoviteľné zdroje.

Ako zvýšenie poplatku ovplyvní výrobcov elektriny? Na to sa v Správach RTVS odborníkov pýtal redaktor Vladimír Amrich:

„G-komponent sa vyberá ako fixný poplatok, ktorý účtujú distribučné spoločnosti voči výrobcom, ktorí prevádzkujú zariadenie priamo pripojené do siete. Dokopy to je v súčasnosti asi desaťtisíc eur na megawatt ročne a navrhuje sa jeho zvýšenie na skoro 35-tisíc eur na megawatt,“ vysvetlil riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE Ján Karaba.

Ovplyvní to najmä firmy

„Čo sa týka domácností, tam sa nepredpokladá, že by to malo mať nejaký vplyv. Samozrejme, ceny pre domácnosti sú fixované a zrejme to tak aj ostane na najbližšie roky. Čo sa však týka firemných zákazníkov, tam hlavne tí, ktorí chcú napĺňať svoje klimatické ciele a chcú mať splnené ciele pre udržateľnosť, tak môžu mať problém nakúpiť od slovenských dodávateľov elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov,“ povedala predsedníčka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová.

„Tento návrh ÚRSO prakticky znižuje návratnosť týchto investícií do fotovoltiky a v konečnom dôsledku aj pochová, ak sa teda bude prijímať v takej podobe, ako ho navrhuje pán Holjenčík, vlastne pochová zavádzanie fotovoltiky na Slovensku,“ myslí si podpredseda Asociácie na podporu obnoviteľných zdrojov energie František Bednár.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na naše otázky reagoval stručne. Vysvetľovať chce až po ukončení legislatívneho procesu.

„ÚRSO upraví výšku poplatku za prístup do distribučnej sústavy tak, aby sa na úhrade nákladov za využívanie distribučnej sústavy spravodlivo podieľali všetci účastníci trhu, ktorí ju aj využívajú,“ potvrdil hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.

Úrad dodal, že poplatok sa vyberá aj v iných krajinách Európskej únie.

V okolitých krajinách takýto poplatok nie je

„Keď sa bavíme o Českej republike, Poľsku, Maďarsku alebo aj Rakúsku, tak tam takýto poplatok nie je,“ podotkol riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE Ján Karaba.

„Nie je úplne jasné, za akú službu títo výrobcovia vlastne platia. Oni platia rovnakú paušálnu sumu bez ohľadu na to, koľko vyrobia elektriny, či náhodou nemajú nejakú poruchu, alebo odstávku. Treba povedať, že výrobcovia z obnoviteľných zdrojov normálne platia poplatok za pripojenie, normálne platia za distribúciu elektriny,“ skonštatovala predsedníčka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová.

Ministerstvo hospodárstva na naše otázky nereagovalo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika