Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Výška minimálnej mzdy môže stúpnuť. Ministerstvo práce predložilo návrh zákona

O jedno percento sa tiež zvýši suma stravného lístka.

Výška minimálnej mzdy môže stúpnuť. Ministerstvo práce predložilo návrh zákona
Zamestnanci pracujúci na výrobnej linke. Foto: RTVS

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predložilo návrh novely zákona, ktorým by sa mala zvýšiť výška minimálnej mzdy. Jej výška porastie o tri percentá z 57 percent na 60 percent.

Táto zmena nadobudne účinnosť od začiatku budúceho roka, pričom bude platiť pre stanovenie minimálnej mzdy na rok 2026. Vyplýva to z návrhu zákona, o ktorom by mala v pondelok (20. 5.) rokovať Hospodárska a sociálna rada SR.

Podľa novely zákona o minimálnej mzde sa zmení automat na určovanie mesačnej minimálnej mzdy na úroveň 60 percent z priemernej mesačnej mzdy. V závislosti od toho sa zvýši aj suma stravného lístka o jedno percento.

Návrhom MPSVR sa mení s účinnosťou od budúceho roka aj zákon o cestovných náhradách, keď zvyšuje náhrady za používanie motorových vozidiel a cestovné náhrady, ktoré vznikajú medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Zmeniť by sa mala základná náhrada za každý aj začatý kilometer jazdy a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Suma základnej náhrady pre osobné vozidlá a štvorkolky sa zvýši o 15 percent. Pri nákladných vozidlách, autobusoch a traktoroch sa na tejto sume dohodne firma priamo so svojím pracovníkom. Do návrhu novely zákona pribudli aj osobitné pravidlá pre elektrovozidlá a plugin hybridné vozidlá.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika