Na hlavný obsah

Ak si absolventi nájdu prácu na Slovensku, prilepšia si ďalším príspevkom. Môžu oň požiadať na úrade práce

Ministerstvo chce mladých motivovať k práci.

Ak si absolventi nájdu prácu na Slovensku, prilepšia si ďalším príspevkom. Môžu oň požiadať na úrade práce
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Ministerstvo práce chce motivovať mladých ľudí, aby si prácu po škole nielen našli, ale v nej aj zotrvali. Podporiť ich má projekt Motivuj sa k zamestnaniu. K platu tak môžu dostať aj peniaze navyše.

Jedným z čerstvých absolventov je Juraj, ktorý sa po ukončení štúdia šiel zaevidovať na úrad práce. Plánuje ostať na Slovensku, keďže dostal aj niekoľko pracovných ponúk.

„Chcem ostať tu. Platy by mohli byť samozrejme väčšie, ale je to Slovensko, zmierime sa s tým, čo je,“ uviedol absolvent Juraj.

Ak si mladý človek nájde prácu, môže k platu dostať aj príspevok z úradu práce. Minister práce Erik Tomáš hovorí, že tento projekt je dobrá motivácia pre uchádzačov o prácu.

„Princíp spočíva v tom, že pokiaľ si uchádzač o zamestnanie nájde prácu, tak ešte prvé tri mesiace mu budeme platiť 150 eur k výplate a ďalšie tri mesiace 75 eur,“ informoval Tomáš.

„Ten príspevok je zaujímavý, mohol by byť trošku väčší, ale určite je motivujúci,“ zhodnotil Juraj s tým, že sa oň určite bude zaujímať.

Viac o projekte pre mladých ľudí zisťovali v Správach RTVS redaktorky Miriam Dobrotová a Zdenka Boldižárová:

Najprv treba splniť podmienky

O príspevok môže požiadať uchádzač, ktorý podpíše prvú pracovnú zmluvu v období od 1. mája do 1. októbra tohto roka. Spĺňať musí aj iné podmienky. „Ide o to, aby uchádzač o zamestnanie nepracoval predtým súvisle viac ako šesť mesiacov a musí byť evidenciou o zamestnanie evidovaný minimálne dva mesiace,“ ozrejmil minister práce.

„Je to určitý bonus k tomu, keď sa mladý človek zamestná, aby predsa len tie prvé mesiace získal nejaké peniaze navyše, nechal si, aby si vedel zaobstarať ošatenie, aby si vedel zaobstarať napríklad nový bicykel na dochádzanie do práce,“ zhodnotil expert z Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník.

Ministerstvo práce na projekt vyčlenilo vyše milión eur z európskeho sociálneho fondu pre zhruba 1 600 uchádzačov. Na úradoch práce zatiaľ evidujú 274 žiadostí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika