Na hlavný obsah

Britské bankovky s kráľovnou Alžbetou sa pomaly stanú minulosťou. Do obehu uviedli nové s portrétom Karola III.

Karol III. je len druhým britským panovníkom, ktorý sa objavil na bankovkách.

Britské bankovky s kráľovnou Alžbetou sa pomaly stanú minulosťou. Do obehu uviedli nové s portrétom Karola III.
Na snímke bankovky s portrétom Karola III. Foto: TASR/AP

Britská centrálna banka (Bank of England) uviedla v stredu (5. 6.) do obehu nové bankovky s portrétom kráľa Karola III. Tieto platidlá postupne nahradia tie súčasné s portrétom kráľovnej Alžbety II., ktorá zomrela v septembri 2022.

Táto zámena bude zrejme pomalá. Staršie bankovky sa totiž tak skoro neopotrebujú, pretože sú vyrobené z pružného plastu, informovala britská stanica BBC.

Karol III. je len druhým britským panovníkom, ktorého portrét sa objavil na bankovkách. K tejto praxi sa totiž prikročilo až v roku 1960, keď už Alžbeta II. vládla osem rokov.

Pohľad na bankovku v hodnote 10 libier s portrétom britského kráľa Karola III.
Pohľad na bankovku v hodnote 10 libier s portrétom britského kráľa Karola III.Foto: TASR/AP

Aj vzhľadom na tento fakt guvernér Bank of England Andrew Bailey označil uvedenie nových bankoviek do obehu za historický okamih, pričom pripomenul, že portrét panovníka na britských bankovkách sa mení prvýkrát.

Portréty na rube bankoviek zostávajú nezmenené: Winston Churchill na päťlibrovej bankovke, spisovateľka Jane Austenová na desaťlibrovke, maliar Joseph Turner na dvadsaťlibrovej bankovke a matematik Alan Turing na bankovke v hodnote 50 libier.

Viaceré banky v Škótsku a Severnom Írsku po dohode s Bank of England vydávajú vlastné škótske a írske libry. Na ich bankovkách sa pritom neobjavuje ani panovník, ani títo slávni Angličania.

Portrét britského panovníka na bankovkách pochádza z fotografie z roku 2013. Kráľ Karol dostal v apríli do daru sadu nových bankoviek s najnižšími sériovými číslami, čo je vyhľadávaný zberateľský artikel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet