Dobrovoľným horským záchranárom z OZ v Čergove a na Pieninách zamietli akreditáciu na úseku Integrovaného záchranného systému. Podľa pripravovanej novely zákona o Horskej službe bez akreditácie by teda nemohli v teréne vykonávať záchranu.
Ministerstvo vnútra (MV) SR upokojuje, že o turistov a ich záchranu je plnohodnotne postarané. Profesionálna Horská záchranná služba uzatvorila zmluvu s 32 vybranými dobrovoľníkmi, z toho štyria sú priamo z oblasti v Pieninách.
Dobrovoľníci z Pienin sú školení na záchranu vo vode. Práve Dunajec je rajom vodákov. Vlani mali 15 zásahov. Najvážnejšia bola záchrana dievčaťa, ktoré zostalo zakliesnené pod kajakom.
„Keby tam neboli naši chlapci, tak poľská vodáčka príde o život. V poslednej chvíli ju zachránili z prevráteného kajaka,“ uviedol predseda OZ Horská služba Pieninského národného parku Marko Popovič.
Ak prejde novela zákona o horskej službe a oni nezískajú akreditáciu, nebudú môcť ani vstupovať s technikou do terénu. To platí nielen pre dobrovoľných záchranárov v Pieninách, ale aj v Čergove. „Naozaj som to nečakal. Predpokladal som, že všetky veci budeme spĺňať,“ vyhlásil predseda OZ Horská služba Čergov Juraj Ružbarský.
Zamietnutej akreditácii dobrovoľným horským záchranárom sa v Správach RTVS z regiónov venovala Ivana Ratkovská:
„Je to veľmi čudné, že my podávame štátu pomocnú ruku a štát ju odmieta. Chceme pomôcť a štát nás jednoducho neakceptuje,“ konštatoval Popovič.
Od štátu nedostávajú ani euro
Občianske združenia dobrovoľných záchranárov v Pieninách a v Čergove podľa rezortu vnútra akreditáciu nezískali preto, že nesplnili podmienky. Aké, MV neuvádza. „Horská záchranná služba na základe predloženej novely v Národnej rade bude vedieť zhodnotiť a poskytovať osvedčenie, na základe ktorého sa bude môcť postupovať,“ uviedla štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Lucia Kurillovská.
Ministerstvo vnútra argumentuje, že chcú len zabezpečiť turistom pomoc, ktorú poskytujú odborníci. Občianske združenia kontrujú, že sú školení a majú prax nadobudnutú rokmi. A chcú zachraňovať životy, aj keď od štátu nedostávajú ani euro. „Poslednú dotáciu, ktorú sme mali, bola v roku 2019. Odvtedy si financujeme našu činnosť sami,“ prezradil Ružbarský.
„V podstate 4 roky sme nedostali žiadnu dotáciu a fungujeme. Takto budeme fungovať aj ďalej,“ povedal Popovič.
Starosta Červeného Kláštora sa postavil za dobrovoľníkov z občianskeho združenia. Podľa jeho slov sú najbližšie a ak treba, dokážu reagovať okamžite. „Naozaj si neviem predstaviť, že by dobrovoľníci HS Pienapu neboli a neexistovali. Ich úloha je nezastupiteľná,“ uznal starosta obce Červený Kláštor Štefan Džurný (Smer-SD).
Dobrovoľníci z horskej služby v Pieninách aj v Čergove sa chcú ešte vo veci neudelenia akreditácie odvolať.