Severná Kórea (KĽDR) a Rusko sa dohodli na poskytnutí bezodkladnej vojenskej pomoci, ak bude druhá strana vystavená ozbrojenej agresii. Vyplýva to z dohody podpísanej v stredu (19. 6.) v Pchjongjangu lídrami oboch krajín. Informovala o tom vo štvrtok (20. 6.) severokórejská tlačová agentúra KCNA. Informovali o tom agentúry AP, Reuters a Jonhap.
Dohodu o komplexnom strategickom partnerstve dosiahli v stredu v Pchjongjangu vodca KĽDR Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin.
Obe krajiny sa zároveň zaviazali nepodpísať žiadnu zmluvu s treťou krajinou, ktorá by porušovala záujmy druhej krajiny. Taktiež nedovolia, aby ich územia využívala akákoľvek krajina na poškodenie bezpečnosti a suverenity druhej krajiny, uviedla KCNA s odvolaním sa na dohodu.
Spolupráca aj v ďalších oblastiach
Dohoda by mohla predstavovať najsilnejšie spojenie medzi Moskvou a Pchjongjangom od konca studenej vojny, píše AP. Kim aj Putin ju označili za významné zlepšenie vzájomných vzťahov, ktoré sa týkajú bezpečnosti, obchodu, investícií, kultúrnych a humanitárnych väzieb.
Zahŕňa aj spoluprácu v oblasti jadrovej energie, výskumu vesmíru či energetickej bezpečnosti. Severokórejský líder dodal, že táto zmluva plne prispieva k udržiavaniu mieru a stability v regióne.
Putin pricestoval na dvojdňovú štátnu návštevu KĽDR v utorok (18. 6.). Rastúca spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom spôsobuje znepokojenie v Južnej Kórei, v radoch západných krajín i na Ukrajine.
USA a ich spojenci tvrdia, že Severná Kórea poskytuje Rusku strelivo a rakety, ktoré sú následne použité na Ukrajine. Kyjev hlásil, že na bojisku našiel úlomky severokórejskej munície.
Znepokojenie Tokia a Soulu
Japonsko a Južná Kórea vo štvrtok vyjadrili vážne znepokojenie v súvislosti so zmluvou o strategickom partnerstve medzi Ruskom a Severnou Kóreou. V stredu ju v Pchjongjangu podpísali vodcovia oboch týchto krajín – Vladimir Putin a Kim Čong-un.
Ako pripomenula agentúra AFP, táto zmluva obsahuje aj prísľub, že obe krajiny si v prípade útoku navzájom pomôžu.
Fakt, že Putin nevylúčil vojensko-technickú spoluprácu so Severnou Kóreou, vyvoláva v Japonsku vážne znepokojenie, uviedol vo štvrtok hovorca japonskej vlády Jošimasa Hajaši.
Vo svojom vyhlásení Na brífingu v Tokiu Hajaši upozornil, že tento druh spolupráce „môže byť priamym porušením príslušných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, pokiaľ ide o jej vplyv na bezpečnostné prostredie“ v susedstve Japonska a priľahlom regióne.
Na margo Putinovho vyhlásenia, že sankcie OSN voči severokórejskému režimu by sa mali „prehodnotiť“, Hajaši deklaroval, že ide o neprijateľnú výzvu.
Poukázal na to, že Rusko si napriek protestom medzinárodného spoločenstva zaobstaralo od Severnej Kórey zbrane a muníciu vrátane balistických rakiet a použilo ich na Ukrajine, čo je v jasnom rozpore s príslušnými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN.
Reakcia na činy, ktoré ohrozia bezpečnosť
Južná Kórea vyjadrila vo štvrtok poľutovanie v súvislosti s novou dohodou podpísanou medzi Ruskom a Severnou Kóreou, ktorá zaväzuje obe krajiny k spolupráci v oblasti vojenských technológií v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN.
Hovorca juhokórejského ministerstva zahraničných vecí na brífingu v Soule avizoval, že Južná Kórea bude reagovať na akékoľvek činy, ktoré ohrozujú jej bezpečnosť „tým, že bude spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom vrátane našich spojencov a spriatelených štátov“.
Hovorca dodal, že juhokórejská vláda plánuje zverejniť k obsahu zmluvy aj svoje oficiálne stanovisko, uviedla agentúra Jonhap.