Na hlavný obsah

Jeden z najväčších a najvšestrannejších teleskopov svojho druhu sa pokazil. Dočasne nebude pozorovať vesmír

Hubblov teleskop ostáva nateraz neaktívny.

Jeden z najväčších a najvšestrannejších teleskopov svojho druhu sa pokazil. Dočasne nebude pozorovať vesmír
Na archívnej snímke (2019) Hubblov vesmírny teleskop. Foto: TASR/AP

Hubblov vesmírny teleskop v utorok (4.6.) dočasne prestal pozorovať vesmír. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uviedol, že teleskop sa pred viac ako týždňom dostal do stavu hibernácie, keď sa pokazil jeden z jeho troch zostávajúcich gyroskopov – súčasť zameriavacieho systému. To isté zariadenie zlyhávalo už niekoľko mesiacov a narúšalo vedecké operácie, informuje agentúra AFP.

Hubblov vesmírny teleskop zostáva bezpečný, ale neaktívny, zatiaľ čo letoví dispečeri zisťujú ďalšie možnosti postupu, uviedli príslušné úrady. NASA plánovala ešte v utorok (4. 6.) načrtnúť ďalší termín riešenia situácie.

Počas poslednej „návštevy“ astronautov v roku 2009 dostal Hubblov vesmírny teleskop šesť nových gyroskopov. Tie udržiavajú stabilitu teleskopu a jeho správny „pohľad“ tým, že sledujú jeho rotáciu a polohu vo vesmíre.

Tri gyroskopy už nefungujú. NASA uviedla, že 34-ročné observatórium by mohlo pokračovať v objavovaní len s jedným alebo dvoma dobrými gyroskopmi.

Hubblov vesmírny teleskop bol vypustený na nízku obežnú dráhu Zeme v roku 1990 a je stále v prevádzke. Nebol to prvý vesmírny ďalekohľad, ale je jedným z najväčších a najvšestrannejších svojho druhu.

Má renomé ako dôležitý výskumný nástroj a ako prínos pre vzťahy s verejnosťou v oblasti astronómie. Jeho väčší a výkonnejší nástupca, Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba, vypustili v roku 2021.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet