Slovensko má najviac poberateľov dôchodkov spomedzi krajín Európskej únie, tvoria 33,2 percenta obyvateľstva. Informoval o tom v piatok (21. 6.) Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Každý tretí občan Slovenska poberá od štátu nejaký typ dôchodku v rámci sociálnej ochrany.
V európskom meradle je poberateľom aspoň jedného typu dôchodku každý štvrtý občan Únie. Za nami nasledovali Luxembursko, Litva a Estónsko, v ktorých poberatelia tvorili 32 až 33 percent obyvateľov.
Okolité krajiny na tom boli o niečo lepšie. V Česku, Rakúsku a Poľsku tvoria poberatelia dôchodkov približne 28 percent obyvateľstva, Výrazne pod priemerom EÚ bolo Maďarsko (22 percent). Najmenšie podiely poberateľov penzie majú na Cypre (19 percent), Malte (19,2 percenta) a v Španielsku (21,1 percenta).
Pod európskym priemerom
Celkové sumy, ktoré Slovensko vyplatí na dôchodky, však patria k najnižším hodnotám v EÚ. Tvoria takmer deväť percent z hrubého domáceho produktu (HDP).
„Slovensko vynaložilo na dôchodky v rámci sociálnej ochrany 8,6 percenta z HDP. Je to výrazne menej ako bol priemer EÚ,“ priblížil ŠÚ SR.
V rámci porovnania údajov medzi krajinami za rok 2021 sme sa umiestnili na 19. mieste z 27 krajín EÚ. Vyplýva to z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.
Dáta sa týkajú starobných dávok, invalidných dávok, pozostalostných dávok a dávok v nezamestnanosti. „Priemer v krajinách EÚ bol v roku 2021 na úrovni 12,9 percenta HDP. Na dôchodky a penzie sa vynaložilo približne 1 882 miliárd eur,“ priblížil ŠÚ SR.
Najviac dávajú na dôchodky Gréci
Najvyššie podiely vynakladali na dôchodky Gréci (16,4 percenta), Taliani (16,3 percenta), Rakúšania (15 percent) a Francúzi (14,9 percenta).
Slovensko sa však približovalo k opačnému koncu rebríčka. Ku krajinám, ktoré dávali oveľa nižší podiel z HDP do vyplácaných dôchodkov. „Najnižšie hodnoty mal tento ukazovateľ v Írsku (4,5 percenta), na Malte (6,4 percenta), v Maďarsku (7 percent) a v Litve (7,1 percenta),“ priblížil ŠÚ SR.
Najviac sa v rámci krajín EÚ dávali financie na starobné dôchodky, a to až takmer 79,9 percenta z vyplatených súm. Nasledovali pozostalostné dôchodky (12 percent), invalidné dôchodky (7,9 percenta) a dôchodky v nezamestnanosti (0,2 percenta).