Na hlavný obsah

Koľko míňajú Slováci na letnú dovolenku? Viac ako tretina však nikam nepôjde

Vyplýva to z prieskumu.

Koľko míňajú Slováci na letnú dovolenku? Viac ako tretina však nikam nepôjde
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Slováci najčastejšie minú na letnú dovolenku od 400 do 800 eur. Každý desiaty si však môže dovoliť dovolenku aj za dvetisíc až štyritisíc eur. Do zahraničia sa chystá ísť tretina ľudí, pričom pätina zostane na Slovensku.

Na dovolenku však vôbec nepôjde 37 percent obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu finančnej spoločnosti Home Credit.

„Na letnú dovolenku sa nechystá až 37 percent respondentov, z toho asi nepôjde 16 percent a určite 21 percent. Tu je zaujímavé, že pred rokom určite nechcelo ísť na dovolenku až o desať percent viac Slovákov. Aj tento rok, podobne ako vlani, dovolenkujúci budú tráviť v cudzine najčastejšie sedem až desať dní, a to takmer polovica respondentov,“ uviedol analytik z Home Credit Jaroslav Ondrušek.

Doplnil, že na Slovensku ľudia preferujú kratšie pobyty. Najčastejšie je to na štyri až šesť dní, čo je preferencia až pre 57 percent dovolenkujúcich. Na dlhší pobyt od sedem do desiatich dní sa chystá len 16 percent.

Z prieskumu vyplýva, že až 51 percent ľudí predpokladá, že za tohtoročnú dovolenku zaplatí približne rovnako ako vlani. Ďalších 22 percent počíta s trochu vyššími výdavkami a 14 percent s výrazne vyššími. Až 11 percent ľudí si dovolí zaplatiť za dovolenku od dvetisíc do štyritisíc eur a traja zo sto aj viac ako štyritisíc eur.

Okrem dovoleniek plánujú rodičia pre deti aj letné tábory. Finančná spoločnosť uviedla, že na letný tábor pôjde 31 percent detí, pričom o niečo viac z nich pôjde do denných táborov ako pobytových.

Prieskum tiež ukázal, že približne polovica rodín sa zmestí s nákladmi na letný tábor detí do sumy 300 eur, 13 percent minie od 300 do 600 eur a každá desiata domácnosť na to vynaloží vyše 600 eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika