Na hlavný obsah

Koniec Kocúrkova vo Vlkolínci: Pamiatka UNESCO funguje už po novom

Zmeny vidno už pri vstupe do areálu.

Koniec Kocúrkova vo Vlkolínci: Pamiatka UNESCO funguje už po novom
Ilustračná snímka Vlkolínca. Foto: RTVS

Horská osada Vlkolínec pripomínala Kocúrkovo. Parkovné vyberali dve združenia a keď si návštevníci chceli pozrieť celú pamiatku UNESCO, museli si kúpiť dve rôzne vstupenky. Od tejto letnej sezóny je všetko inak.

Zmeny vidno už pri vstupe do areálu – platí sa len na jednom mieste a za všetky expozície spoločne. Kľúčové bolo dohodnúť sa na peniazoch.

„Polovica patrí mestu a druhá polovica ostatným subjektom. Pričom mesto z toho svojho podielu bude financovať príspevky na obnovu objektov, na rekonštrukciu, takisto aj rozvojové plány,“ priblížil vedúci oddelenia cestovného ruchu MsÚ Ružomberok Miroslav Parobek.

Novému modelu fungovania Vlkolínca sa v Správach RTVS z regiónov venoval redaktor Milan Velecký:

Vlkolínec je v horách Veľkej Fatry a chýba mu najmä čistiareň odpadových vôd. Ale aj lepšie cesty.

„Zrejme sa pokúsime opraviť v priebehu júna najväčšie diery, ktoré sú v intraviláne. A potom pripravili nejakú dokumentáciu a prieskum trhu. Ak budú zdroje, tak verím, že koncom sezóny – v septembri – by mohlo dôjsť k väčšej oprave,“ hovorí obyvateľ Vlkolínca Jozef Bašary.

Oprava cesty je v investičnom pláne

S úzkou prístupovou cestou z Ružomberka je to horšie, aj keď jej oprava je v investičnom pláne mesta.

„Pozemky pod cestou nie sú mestské, nám patrí len teleso cesty, čiže ten asfalt. Investícia – na to by som sa tak nespoliehal. Aj preto je zákaz vjazdu autobusom kvôli bezpečnosti samotnej premávky a ľudí,“ skonštatoval manažér mesta Ružomberok pre Vlkolínec Róbert Chmúra.

Mesto aj preto buduje nový chodník, ktorým sa ľudia dostanú bezpečne z parkoviska v doline až do horskej osady. Vlkolínec nie je skanzen, ale osada, kde žije približne 20 ľudí. Domáci preto prosia návštevníkov, aby rešpektovali ich súkromie.

„Na Liptove je to jediná pamiatka UNESCO, na čo sme veľmi hrdí. A treba využiť určite aj sprievodcovské služby, ktoré sú novinkou,“ uviedla hovorkyňa Regiónu Liptov Katarína Šarafínová.

Počas leta spestria Vlkolínec rôzne víkendové podujatia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny