Na hlavný obsah

Kritizoval vedenie, dostal výpoveď: Inšpekcia vo firme zistila 13 porušení zákona

Jozef Ihnát bol odborovým predákom.

Kritizoval vedenie, dostal výpoveď: Inšpekcia vo firme zistila 13 porušení zákona
Jozef Ihnát dostal výpoveď po kritike spoločnosti. Foto: RTVS

Inšpektorát práce zistil 13 porušení Zákonníka práce v prípade jednej spoločnosti. Špecializuje sa na ťažbu a spracovanie prírodného zeolitu v okrese Vranov nad Topľou. Podnet podal zamestnanec a odborový predák, ktorý dostal výpoveď. Tvrdí, že nezákonne.

Jozef Ihnát prišiel o živobytie. Tvrdí, že to bolo po kritike vedenia. „Mal som záujem, aby sa zlepšili pracovné podmienky pre zamestnancov, aby sme skvalitnili mzdy zamestnancov,“ priblížil prepustený zamestnanec Jozef Ihnát.

Následne dostal výpoveď. „Beriem to ako prejav arogancie a moci, nerešpektovanie nejakých pravidiel, nejakých zákonov. Oni si môžu robiť, čo chcú,“ pokračoval Ihnát.

Podnetu, ktorý na Národný inšpektorát práce podal Jozef Ihnát po prepustení sa v reportáži v relácii Správy RTVS venovala redaktorka Diana Murdziková:

Napätú atmosféru v spoločnosti potvrdili aj odborári, ktorí boli pri vyjednávaní o kolektívnej zmluve. „To, čo žiadali zamestnanci, bolo zo strany vedenia, konateľov, ťažko priechodné. Tlačili len svoje podmienky,“ priblížila právna špecialistka z Integrovaného odborového zväzu Jarmila Fröhlichová.

Bývalí kolegovia stoja za odborovým predákom. „Výbor jednohlasne neodsúhlasil jeho prepustenie z pracovného pomeru, nebol dôvod,“ informoval zamestnanec a člen výboru Integrovaného odborového zväzu Michal Danko.

Pohľad spoločnosti

Spoločnosť to vidí inak. „Pracovný pomer s pánom Ihnátom bol ukončený z dôvodu opakovaného menej závažného porušovania pracovnej disciplíny. Jedno z menej zavažných porušení pracovnej disciplíny spočívalo vo výkone zárobkovej činnosti, ktorá má k predmetu činnosti spol. ZEOCEM s.r.o. konkurenčný charakter, bez súhlasu spol. ZEOCEM s.r.o.,“ uviedlo v stanovisku vedenie.

„Považujem tie dôvody naozaj za vykonštruované a budú určite na súde vyvrátiteľné,“ vyjadrila sa Jarmila Fröhlichová.

Inšpektorát potvrdil pochybenie

Inšpektorát práce potvrdil pochybenie pri výpovedi. „Najzávažnejšie zistenia sa týkali napríklad neprerokovania organizačných zmien so zástupcami zamestnancov, nedostatkov v oblasti evidencie pracovného času a ukončenia pracovného pomeru so zamestnancom-odborárom aj napriek nesúhlasu zástupcov zamestnancov,“ uviedol hovorca Národného inšpektorátu práce Ladislav Kerekeš.

Odborový predák už podal žalobu na súd o neplatnosti skončenia pracovného pomeru. Vlani inšpektoráty práce riešili viac ako sedemtisíc podobných podnetov a podaní

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko