Na hlavný obsah

Leteli na pomoc, no sami zahynuli. V Tatrách odhalili pamätník záchranárom, ktorí sa stali obeťou tragickej nehody

Trosky vrtuľníka zostali stále v Mlynickej doline.

Leteli na pomoc, no sami zahynuli. V Tatrách odhalili pamätník záchranárom, ktorí sa stali obeťou tragickej nehody
Pamätník záchranárom, ktorí zahynuli pri leteckom nešťastí vo Vysokých Tatrách pred 45 rokmi. Foto: RTVS

Leteli turistke v núdzi na pomoc a sami pri záchrane zahynuli. Pred 45 rokmi sa vo Vysokých Tatrách odohrala jedna z najväčších tragédií v histórii horskej a leteckej záchrany.

V Mlynickej doline sa vtedy zrútil vrtuľník. Zomreli siedmi záchranári. V Starom Smokovci im odhalili pamätník. Jeho autorom je Milan Opálka z Terchovej.

Dvadsiateho piateho júna 1979 prišlo z Mlynickej doliny hlásenie o zranení nemeckej turistiky . Nikto v tej chvíli netušil, že žena má len vytknutý členok. Vrtuľník , ktorý jej letel na pomoc, zasiahli vzdušné prúdy a pri pristávaní sa o 15.34 zrútil pod Bystrým sedlom.

Odhaleniu pamätníka obetiam leteckého nešťastia sa v Správach RTVS venovala redaktorka Ivana Ratkovská:

„Udrelo s nami o tú skalu a nasledoval pád 150 metrov dole,“ spomína pilot havarovaného vrtuľníka Svätopluk Nitsch.

Gabriel Jamnický si spomína, že na vojenskom cvičení pri hraniciach dostal len strohú správu o smrti brata. „Nepovedali, že ktorý. Mám troch bratov. Čo som prežil v tú noc, to bolo najstrašnejšie v mojom živote,“ hovorí.

V troskách či na následky zranení tragicky zahynuli siedmi záchranári. „Táto tragédia mala obrovské rozmery. Boli to pre nás vzory horolezecké, záchranárske aj ľudské,“ skonštatoval tatranský publicista a dobrovoľný záchranár Jaroslav Švorc.

Trosky zostali v doline

Tragickú udalosť spred 45 rokov pripomínajú aj trosky záchranárskeho vrtuľníka, ktoré ako pamiatky zostali priamo v Mlynickej doline.

Jeden z preživších, Ladislav Janiga, sa z ťažkých zranení a popálením liečil dlhé mesiace. Ako pred časom priznal, najväčšia rana zostala nielen na tele ale na duši. „Každé ráno mi to pripomenie moje telo. Keď sa obliekam, vidím čo som zažil a spomínam na svojich kamarátov, ktorí nemali to šťastie tu ostať,“ povedal.

Presne o 15.34 sa v Starom Smokovci rozozvučali zvony a na pamiatku obetí tragédie v Mlynickej doline odhalili pamätník z čiernej žuly.

Pilot Svätopluk Nitsch poslal kolegom odkaz do neba. „Aby sa pozerali a priali nám všetko najlepšie a držali nám tam hore miesto. Aby sme sa tam zišli celá partia,“ odkázal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny