V obci Rudňany v okrese Spišská Nová Ves vzniklo najväčšie ohnisko žltačky. Hygienici hovoria o lokálnej epidémii. Nariadili plošné očkovanie detí i učiteľov. Aby zastavili šírenie nákazy, obec prijala viacero preventívnych opatrení. Choroba sa šíri najmä u ľudí so slabšou hygienou.
Prvý prípad hepatitídy typu A v Rudňanoch potvrdili regionálni hygienici začiatkom júna. “K dnešnému dňu evidujeme 19 prípadov tohto ochorenia. A to u detí do 15 rokov,” priblížila pracovníčka odd. epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi Martina Bocsiková.
“Plus dva nové prípady, ktoré sme riešili tesne predtým, ako ste prišli. Už sú sociálni pracovníci v teréne. Hľadajú ľudí, ktorí žijú v spoločnej domácnosti,” pokračoval vedúci pracovník rozvojového tímu v Rudňanoch Ján Szenkereszty.
“Sa to stále šíri, šíri. Včera odniesli dve deti,” uviedla babica z Misie 1000 v Rudňanoch Helena Dunková
Nákaze žltačky na Spiši sa v reportáži v relácii Správy RTVS z regiónov venovala redaktorka Marie Balážová Melníková:
Ohniská v troch školách
Hygienici evidujú ohniská nákazy v troch školských zariadeniach. “V obci, bolo nariadené, mimoriadne očkovanie, a to u detí vo veku od 1 do 15 rokov a pre učiteľov týchto škôl,” informovala Bocsiková.
“Očkujeme zamestnancov základnej školy, materskej školy aj špeciálnej školy v Rudňanoch. Teraz sa trápime s očkovaním kontaktov, ktorými sú rodičia týchto chorých detí. Nevieme ich zohnať,” skonštatovala praktická lekárka v obci Rudňany Iveta Fulková.
Najviac nakazených detí žltačkou je v rudnianskej osade Zabijanec. Prognózy hygienikov nie sú priaznivé. Podľa nich tu prípady môžu ešte pribúdať. “Boli dažde. Nazhromaždila sa voda, v ktorej boli aj eksrementy, fekálie. Deti bežne sa v tej vode hrali,” podotkol Szenkereszty.
Detský lekár v Rudňanoch už zaočkoval 500 detí. Na očkovanie čaká 1 100 ďalších. Obec prijala preventívne opatrenia.
“Letáky sú distribuované do miest, kde je najväčšia koncentrácia ľudí. Školy, obchody, potraviny. Dezinfikujú časti budov, okná, dvere. Distribuujú do rodín mydlá tekuté i tuhé, dezinfekčné, aby dodržiavali základnú hygienu,” pokračoval Szenkereszty.
“Chodím do rodín a vysvetľujem. Si naložím lavórik, dezinfekciu, mydlo, ručník, že ako to majú spraviť,” vysvetlila Dunková.
Aby predišli nákaze, odborníci odporúčajú dodržiavať tri základné pravidlá. “Umývať si ruky, konzumovať varenú, tepelne upravenú potravu a dbať na to, aby sa pila nezávadná voda,“ uzavrela Fulková.