Na hlavný obsah

Minister Blanár dúfa, že mierové rokovania o Ukrajine budú pokračovať za účasti Ruska

Podľa ministra je samit vo Švajčiarsku výnimočný.

Minister Blanár dúfa, že mierové rokovania o Ukrajine budú pokračovať za účasti Ruska
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Mierový samit o Ukrajine vo Švajčiarsku je výnimočný, pretože sa na ňom zúčastňujú predstavitelia na najvyššej úrovni, uviedol v nedeľu (16. 6.) slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Zároveň vyjadril nádej, že mierové rokovania o konflikte na Ukrajine budú pokračovať za účasti všetkých dôležitých krajín vrátane Ruska.

Blanár reprezentuje na prebiehajúcom samite vo Švajčiarsku Slovensko, pričom pripomenul, že zastupuje slovenského premiéra Roberta Fica.

„Pevne verím, že tento samit bude naozaj konštruktívny a bude vytvárať priestor pre ďalší pokračujúcu samit, ktorý bude konečne viesť k mierovému rokovaniu so všetkými dôležitými partnermi, ktorí sú potrební za stolom, a to sú krajiny globálneho juhu ale predovšetkým Ruská federácia,“ povedal Blanár vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Facebook.

Výnimočné stretnutie

Podľa šéfa slovenskej diplomacie je samit vo Švajčiarsku výnimočný tým, že sa na ňom zúčastňujú hlavy štátov a premiéri na rozdiel od predchádzajúcich podobných stretnutí. Tie totiž boli na úrovni politických a bezpečnostných poradcov.

Výnimočnosť prebiehajúceho samitu okrem toho spočíva aj v tom, že sú na ňom rozoberané konkrétne témy.

„Je to jadrová bezpečnosť, potravinová bezpečnosť a rovnako aj humanitárne aspekty. Ja osobne sa zúčastním panelu týkajúceho sa jadrovej bezpečnosti, pretože veľmi dobre vieme, že táto bezpečnosť je veľmi dôležitá,“ uviedol Blanár s tým, že akákoľvek jadrová nehoda na Ukrajine by mohla mať dopad aj na Slovensko.

Blanár sa v sobotu zúčastnil na otvorení plenárneho zasadnutia. V nedeľu vystúpi na plenárnom rokovaní, priblížilo slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet