Na hlavný obsah

Rezort dopravy má novú kompetenciu. Nad cestami prvej až tretej triedy bude môcť vykonávať odborný dozor

Poslanci schválili novelu zákona o pozemných komunikáciách.

Rezort dopravy má novú kompetenciu. Nad cestami prvej až tretej triedy bude môcť vykonávať odborný dozor
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Štátny odborný dozor nad cestami prvej až tretej triedy a nad miestnymi cestami bude môcť vykonávať aj ministerstvo dopravy. Túto kompetenciu bude môcť využiť v prípade, ak to bude vyžadovať naliehavý verejný záujem alebo pôjde o okolnosti osobitného zreteľa.

Vyplýva to z novely zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon). Poslanci Národnej rady (NR) SR ju v stredu (12. 6.) definitívne schválili.

„Účelom návrhu je rozšíriť dozornú (kontrolnú) právomoc ministerstva ako ústredného orgánu štátnej správy pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie na cestách I. až III. triedy a miestnych cestách,“ uviedol rezort dopravy v dôvodovej správe.

„Súčasná právna úprava neposkytuje ministerstvu náležité kompetencie v prípadoch, ak nežiaducimi opatreniami orgánov miestnej štátnej správy či obcí, dôjde k ohrozeniu verejného záujmu na zabezpečení plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky,“ dodal.

Ministerstvo bude môcť v prípade, že ním uložené opatrenia na základe vykonaného štátneho odborného dozoru nebudú plnené, uložiť pokutu do výšky 33 190 eur. Ak by udelenie pokuty neviedlo do 60 dní k náprave, rezort by mohol pokutu udeliť opakovane. To až do výšky trojnásobku hornej hranice pokuty, a to až do splnenia opatrenia.

Poslanci neschválili pozmeňovací návrh Dany Kleinert z opozičného PS. Ministerstvo by podľa neho mohlo vykonávať štátny odborný dozor nad určenými cestami až vtedy, ak by si na to určený orgán neplnil svoje úlohy. V prvom rade by mala tento dozor vykonávať obec či okresný úrad v sídle kraja. Novela nadobudne účinnosť od 1. augusta 2024.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika