Na hlavný obsah

Novým šéfom NATO sa podľa holandskej televízie stane Mark Rutte. Jeho rumunský protikandidát sa má vzdať

Podporu mu vyjadrili Pellegrini aj Orbán.

Novým šéfom NATO sa podľa holandskej televízie stane Mark Rutte. Jeho rumunský protikandidát sa má vzdať
Končiaci holandský premiér Mark Rutte. Foto: TASR/AP

Novým generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO) sa stane končiaci holandský premiér Mark Rutte, uviedol v utorok (18. 6.) server holandskej televízie NOS.

Rutteho protikandidát, rumunský prezident Klaus Iohannis, sa kandidatúry vzdá. Končiaci šéf Aliancie Jens Stoltenberg dnes Rutteho označil za veľmi silného kandidáta. Poznamenal, že výber nového generálneho tajomníka je veľmi blízko zavŕšeniu.

„Teraz, keď Rutteho kandidatúru plne podporuje aj Maďarsko, zostáva len, aby jediný protikandidát, rumunský prezident Iohannis, odstúpil. Zasvätené osoby NOS potvrdili, že Iohannis tak urobí v najbližšom čase,“ napísal server NOS.

Maďarský premiér Viktor Orbán v utorok po dlhšom váhaní uviedol, že jeho krajina už nie je proti nástupu Rutteho do funkcie generálneho tajomníka NATO.

„Po dnešnom oznámení premiéra Orbána je myslím zjavné, že sme veľmi blízko rozhodnutia. Myslím, že Mark Rutte je veľmi silný kandidát,“ poznamenal v tomto kontexte Stoltenberg, ktorému mandát vyprší v októbri.

Ruttemu (57) vyjadrili už vlani podporu kľúčové aliančné krajiny ako USA, Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko. V apríli holandského politika podporilo aj Turecko a naposledy mu chýbala deklarovaná podpora už len zo strany Rumunska a Slovenska. Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v utorok vyjadril ochotu Rutteho podporiť.

NATO prijíma rozhodnutia konsenzom, takže akýkoľvek kandidát potrebuje podporu všetkých 32 členských štátov.

Rumunský prezident Iohannis v marci oznámil, že sa chce o kreslo generálneho tajomníka uchádzať, pretože východoeurópske krajiny by vo vedúcich funkciách NATO mali mať väčšie zastúpenie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet