Na hlavný obsah

Ochranári v obci pri Banskej Bystrici odstránili problémovú medvedicu. Zastrelili aj jej mláďatá

Medvedica podľa samosprávy spôsobovala dlhodobo problémy.

Ochranári v obci pri Banskej Bystrici odstránili problémovú medvedicu. Zastrelili aj jej mláďatá
Ilustračná fotografia. Foto: TASR/Milan Kapusta

V katastrálnom území obce Poniky v okrese Banská Bystrica ochranári odstránili problémovú medvedicu. Zastrelené boli aj jej tri mláďatá, s ktorými pravidelne chodila aj do intravilánu obce. Potvrdil to odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

K odstrelu medvedice na Ponikoch došlo ešte 5. júna, sedemročná samica vážila približne 87 kilogramov. „Spoločne s medvedicou boli eliminované aj všetky tri mláďatá. Problémová medvedica predstavovala ohrozenie zdravia obyvateľov obce a spôsobovala škody na majetku miestnych obyvateľov,“ uviedla ŠOP.

Samospráva skonštatovala, že medvedica s tromi mladými spôsobovala v obci dlhodobo problémy a pohybovala sa v blízkosti zastavaného územia.

„Dokonca vchádzala aj do zastavaného územia obce. Obchádzala miestnu farmu, kde sa nepretržite zdržiavala,“ uviedla starostka obce Jana Ondrejková s tým, že v okolí obce sa v ostatnom období pohybuje viacero medveďov.

Samospráva v súčasnosti eviduje od občanov 36 podnetov o pohybe medveďa hnedého v blízkosti intravilánu.

Okrem Poník ochranári v ostatnom čase odstránili problémové medvede aj v obci Očová v okrese Zvolen. Začiatkom mája tam boli zastrelené dva jedince.

Na otázku TASR o počte doposiaľ odstránených medveďov v tomto roku ŠOP reagovala, že o presných číslach bude verejnosť informovať v najbližšom období.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny