Na hlavný obsah

Parlament napriek vetu schválil zákon o strategických investíciách. Má urýchliť výstavbu projektov vo verejnom záujme

Zákon bude účinný dňom vyhlásenia.

Parlament napriek vetu schválil zákon o strategických investíciách. Má urýchliť výstavbu projektov vo verejnom záujme
Na archívnej snímke (2021) z dronu výstavba úseku diaľnice D1 Hubová - Ivachnová, Ružomberok. Foto: TASR/Michal Svítok

Poslanci Národnej rady (NR) SR prelomili v utorok (11. 6.) veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete (TEN-T). Jeho cieľom je urýchliť výstavbu projektov vo verejnom záujme. Zákon bude účinný dňom vyhlásenia.

Hlava štátu namietala možný nesúlad právnej normy s ústavou a navrhla pri jeho opätovnom prerokovaní neprijať zákon ako celok. Problémom je podľa nej okrem iného oslabenie procesnej ochrany vlastníkov nehnuteľností dotknutých vyvlastnením.

„Návrh zákona upravuje podmienky na prípravu, uskutočňovanie a dokončovanie investičných projektov, o ktorých vláda Slovenskej republiky rozhodne, že sú strategickou investíciou a ich realizácia je vo verejnom záujme,“ uviedlo ministerstvo dopravy v predkladacej správe s tým, že pôjde o investície financované z verejných zdrojov.

Zmeny vo vyvlastňovaní

Zmeny sa dotknú napríklad vyvlastňovacieho konania, povoľovacích procesov i verejného obstarávania strategicky významných projektov.

Ministerstvo vysvetlilo, že príprava veľkých stavieb a získavanie pozemkov pre nich sa aj v zahraničí zvykne riešiť osobitnou právnou úpravou alebo aspoň osobitnými skrátenými postupmi.

Prijatiu novely zákona o strategických investíciách sa v relácii Správy RTVS venovali redaktori Vladimír Amrich a Martin Do:

„Dôvodom je, že veľká stavba celoštátneho a neraz medzinárodného významu ovplyvňuje ekonomický, kultúrny a demografický vývoj celých regiónov a neraz aj štátov,“ uviedlo ministerstvo.

Hlavné dopravné koridory

„Preto pri zachovaní prirodzených práv ľudí na vlastníctvo nehnuteľností, ktoré ochraňujú ústavy všetkých demokratických štátov, sa hľadajú postupy, ktoré by na jednej strane boli v súlade s týmito právami, ale ktoré by na druhej strane zamedzili povyšovať záujem jednotlivca nad celospoločenský záujem v takej miere, aby brzdili celospoločenský rozvoj v štáte,“ argumentoval rezort dopravy.

Zákon upravuje aj oblasť povoľovania projektov TEN-T, ktoré sú vnímané ako hlavné dopravné koridory v Slovenskej republike s medzinárodným či nadnárodným významom. Úpravy sa týkajú napríklad podmienok pri udeľovaní povolení či postupov pri cezhraničnom obstarávaní.

V zákone je aj nová úprava menovania a odvolávania predsedu Úradu pre územné plánovanie a výstavbu (UUPV), ktoré sa vráti vláde tak, ako to bolo v minulosti. V súčasnosti to má v kompetencii NR SR.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika