Na hlavný obsah

Poloautomatické ofsajdy či prísnejšie rozhodovanie: EURO v Nemecku so sebou prináša sériu noviniek

Hlavnou prioritou turnaja je zlepšenie účinnosti systému VAR.

Poloautomatické ofsajdy či prísnejšie rozhodovanie: EURO v Nemecku so sebou prináša sériu noviniek
Foto: TASR/AP

Majstrovstvá Európy vo futbale 2024 so sebou prinesú niekoľko nových pravidiel, ktoré sa použijú prvýkrát. Rozhodcovia sú pripravení eliminovať hráčske protesty a hlavnou prioritou turnaja bude zlepšenie účinnosti systému VAR a rozhodnutí o ofsajde. UEFA sa chce tiež zamerať na férovú hru a rešpekt.

Fanúšikovia sa počas šampionátu v Nemecku môžu rozlúčiť s dlhými minútami nadstaveného času. EURO 2024 nebude používať rovnaké pravidlá nadstaveného času aké boli na Majstrovstvách sveta 2022 či v anglickej Premier League.

Posudzovanie ofsajdov bude poloautomatizované. Očakáva sa, že rozhodnutia budú trvať približne 25 sekúnd, v porovnaní so súčasným priemerom na úrovni 70 sekúnd.

Prísnejšie sa budú posudzovať aj interakcie hráčov s rozhodcami. Každý hráč, ktorý nie je kapitánom mužstva a príde sa sťažovať za rozhodcom, po akomkoľvek rozhodnutí, dostane podľa nových pravidiel kartu.

Ďalšou zaujímavosťou je, že lopty na ME 2024 budú obsahovať mikročipy. Tie majú pomôcť rozhodcom pri rozhodovaní, či sa hráč dotkol lopty rukou. Všetky štadióny sú tiež po novom povinné ukázať fanúšikom podrobné vysvetlenia rozhodnutí systému VAR.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport