Na hlavný obsah

Pri príležitosti špeciálneho vysielania „Verejnoprávnosť má zmysel“ budete môcť nahliadnuť do zákulisia RTVS

RTVS pripravila špeciálny program v televízii aj rozhlase.

Pri príležitosti špeciálneho vysielania „Verejnoprávnosť má zmysel“ budete môcť nahliadnuť do zákulisia RTVS
Výšková budova televízie RTVS. Foto: RTVS/Patrik Tarics

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) poskytne divákom možnosť nazrieť do zákulisia telerozhlasu prostredníctvom špeciálneho rozhlasového aj televízneho vysielania „Verejnoprávnosť má zmysel“.

Špeciálny program odvysielajú vo štvrtok (13. 6.) Jednotka, RTVS: 24, Dvojka, Rádio Slovensko, Rádio Regina – Západ, Stred a Východ, rádio Devín aj Rádio_FM.

Téme verejnoprávnosti sa RTVS :24 bude venovať už od rána v Ranných správach o 7.00 h. Následne sa od 10.00 h každú hodinu po spravodajskom bloku naživo prihlási moderátor Marek Gudiak s hosťami.

Priblížia jednotlivé pracovné zložky a výrobu relácií nielen v spravodajstve a publicistike. Vyspovedá nielen tváre známe z obrazoviek, ale aj pracovníkov, ktorých diváci bežne nemajú možnosť vidieť.

Jednotka sa k projektu pripojí v spoločnom vysielaní s RTVS :24 v rámci Ranných správ, Správ o 12.00 a Správ o 16.00. O téme verejnoprávnosti sa bude hovoriť aj v Dámskom klube o 12.25 h. Soňa Müllerová a Karin Majtánová privítajú intendantku Rádia_FM Janku Imrichovú.

Dvojka o 21.35 h odvysiela premiéru dokumentárneho filmu Rádio Devín: V dotyku s kultúrou. Je pestrou mozaikou výpovedí moderátorov, hudobných redaktorov, hudobných režisérov, zvukových majstrov, dramaturgov či režisérov Odboru slovesného obsahu

O 22.35 h ponúkne Dvojka divákom v repríze za sebou dve epizódy relácie SK Dejiny venované histórii Slovenského rozhlasu a práci jednotlivých redakcií.

Rádio Slovensko

V Rádiu Slovensko bude verejnoprávnosti bude zvýraznená zvukmi z rozhlasového archívu, napríklad keď Rádio Slovensko priblížilo let prvého slovenského kozmonauta, keď bolo pri víťazstve domácich hokejistov na majstrovstvách sveta. Ale aj keď sa redaktori s mikrofónom ocitli pred hlavňami okupačných tankov v roku 1968.

Hosťom Rádia Slovensko bude televízna osobnosť, moderátor Ľubo Bajaník. Anna Vargová v relácii Otvorene privíta prvého rozhlasového riaditeľa po páde totality Vladimíra Štefka, ktorý vo svojej funkcii ustanovoval verejnoprávnosť Slovenského rozhlasu.

V rámci prúdového vysielania zaznejú príspevky o tom, kto je elita, komu ľudia veria a ako v súčasnosti selektujú informácie. V relácii Svet hudby Roman Bomboš ponúkne profily domácich interpretov, ktorí svoje prvé nahrávky realizovali v rozhlasových štúdiách, a pre ktorých bolo práve rozhlasové vysielanie štartom ich úspešnej kariéry.

Rádio Regina

Rádio Regina Západ vo štvrtok odvysiela štyri krátke vstupy, v ktorých upozorní na programy s prvkami verejnoprávnosti. Napríklad na reláciu Zvony nad krajinou, ktorá už roky systematicky mapuje život dedín na západe, východe aj v strede Slovenska.

V rubrike Dotyky sa bude Rádio Regina venovať ľuďom s rôznymi znevýhodneniami, ktorí unikajú záujmu iných médií, no ich životné príbehy a práca si zaslúžia mediálnu pozornosť.

Herec Peter Sklár vysvetlí ako chápe verejnoprávnosť on. Herečka Zuzana Tlučková sa zamyslí nad postavením verejnoprávneho vysielania v súčasnosti, keď sú k dispozícii aj rôzne iné alternatívy.

Regina Stred odvysiela rozhovor s dlhoročnou televíznou a rozhlasovou moderátorkou, riaditeľkou banskobystrického štúdia STV, intendantkou Dvojky, v súčasnosti členkou Rady RTVS, Martou Gajdošíkovou.

Rádio Regina Východ priblíži prácu redaktorov a redaktoriek rozhlasovej časti RTVS Košice, ktorí tvoria programy pre Rádio Regina Východ, Rádio Devín, Rádio Patria i Rádio Slovensko.

Regina Východ odvysiela publicistické témy napr. aj o tom, ako si všíma zraniteľných a nenápadných, ako upozorňuje na potrebu zachovávať tradície, prečo monitoruje prácu miestnej a regionálnej samosprávy, či regionálny šport a akým spôsobom podporuje domácu a pôvodnú tvorbu.

Rádio_FM a Rádio Devín

Rádio Devín sa bude venovať programovej podpore nového dokumentárneho filmu. „Rádio Devín: Dotyk s kultúrou“ práve vo štvrtok o 21.35 h premiérovo odvysiela televízna Dvojka.

V dotyku s kultúrou v rannom Ladení o 8.20 h bude hosťom moderátorky Jarmily Vitovičovej režisér Adam Hanuljak. Rádio Devín ponúkne tiež svojim poslucháčom v rannom i popoludňajšom Ladení krátke rozhovory s tvorcami, ktorí spolupracujú s rádiom.

Rádio_FM bude predovšetkým hrať domácu hudobnú tvorbu, ktorej objavovaniu a podpore sa dlhodobo venuje. Nebudú chýbať ani redaktorsky spracované príspevky o význame verejnoprávnych médií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko