Na hlavný obsah

Pri splavovaní rieky v Alpách zomreli dvaja českí turisti

Obaja mali zhruba 60 rokov.

Pri splavovaní rieky v Alpách zomreli dvaja českí turisti
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Dvaja českí občania prišli v pondelok (17. 6.) o život pri nehode raftu vo Francúzskych Alpách, informovala stanica BFM TV. Následne to potvrdilo aj české ministerstvo zarhaničia.

Prvú obeť vyhlásili za mŕtvu na mieste, druhá zomrela v nemocnici. Podľa ďalších francúzskych médií mala obaja zhruba 60 rokov.

„Môžeme potvrdiť úmrtie dvoch českých občanov vo Francúzsku. Náš zastupiteľský úrad v Paríži je v kontakte s rodinou obetí a poskytuje konzulárnu asistenciu, „informoval hovorca českej diplomacie Daniel Drake.

Nehoda sa odohrala v pondelok krátko po pol tretej popoludní. Dva rafty, z ktorých na každom podľa televízie išlo päť Čechov, splavovali rieku Guil v oblasti obce Château-ville-vieille, keď sa pre silný prúd prevrátili. Pasažieri prvého člnu vyviazli bez zranení, v druhom však prišli o život dvaja ľudia.

Podľa BFM TV mal jeden muž pri príchode záchrannej služby zástavu srdca a dychu. Na mieste ho vyhlásili za mŕtveho. Ďalšiu ženu vytiahli z vody s „veľmi slabým pulsom“ a previezli do nemocnice v Briancone, kde však okolo 17.30 h zomrela.

Podľa polície v departemente Hautes-Alpes boli člny „na začiatku sezóny zle prispôsobené prietoku Guilu“ a neboli pod dohľadom. Polícia začala vyšetrovanie nehody, aby objasnila okolnosti tragédie.

Nejde o prvú smrteľnú nehodu

Podľa televízie France 3 išlo o štvrtú nehodu na divokej vode počas zhruba jeden a pol týždňa v južných Alpách. Tento smrtiaci začiatok sezóny spôsobujú predovšetkým veľmi silné prietoky v riekach.

Minulý pondelok prišiel o život 73-ročný Ír, ktorý sa na rieku vydal na kajaku. Nasledujúci deň v rieke Durance medzi mestami Briancon a Le Villaret našli mŕtveho anglického kajakára, ktorý sa zúčastnil skupinového výletu. V nedeľu potom na rieke Gyr blízko priehrady Vallouise zomrel 62-ročný kajakár.

Minulý týždeň preto varoval prezident národného zväzu profesionálnych sprievodcov na kanoe a pridružených disciplínach Thomas Pascal vodákov pred ťažšími podmienkami na riekach.

Rekordné snehové zrážky v horskom masíve Écrins a na talianskych hraniciach, výdatné dažde a neskoré topenie ľadu spôsobili, že rieky v oblasti sú nebezpečnejšie ako zvyčajne.

Naposledy zomrel český vodák v cudzine tento rok začiatkom mája v Rakúsku. Pri jazde na kajaku pri rakúskej obci Weissenbach am Attersee 54-ročný muž pri zjazde rieky na nebezpečnom mieste vypadol z kajaku a nemohol sa dostať z divokej vody. Ďalší vodáci ho nakoniec vytiahli na breh, po prevoze do nemocnice však zomrel.

Najtragickejšia nehoda vodákov z ČR sa v posledných rokoch stala koncom mája 2016 na východošvajčiarskej rieke Landquart. Krátko po vyplávaní od obce Küblis sa vtedy jeden z dvoch raftov s päťčlennou posádkou prevrátil, prežili len dvaja ľudia z jeho posádky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet