Na hlavný obsah

Psy majú byť podľa vyhlášky v komforte a dostatočne chránené. Obyvatelia sa obávajú o psa v susedstve

Majiteľka psa koterec upravila, podľa okolia však nedostatočne.

Psy majú byť podľa vyhlášky v komforte a dostatočne chránené. Obyvatelia sa obávajú o psa v susedstve
Na snímke pes Démon. Foto: RTVS

Namiesto reťaze dostal pes nevhodný koterec. Od januára platí na Slovensku zákaz držať psa na reťazi. Mnohí majitelia preto vyhotovili špeciálne voliéry. Tie však musia spĺňať predpísané parametre.

Démon je na prvý pohľad spokojný a hravý pes. Jeho koterec mu však spôsobuje útrapy, ktoré si jeho majitelia neuvedomujú. „Je vypúšťaný skoro každý deň, dostane normálne jesť, normálne piť a podľa mňa nie je v hrozných podmienkach vôbec,“ povedala majiteľka psa Tímea.

Niečo iné si však myslia niektorí obyvatelia obce. Prípad nahlásili príslušným úradom. „To nie je normálne, že takto je na slnku pes celý deň bez strechy. Minulý rok tiež, keď boli už horúčavy v júli, som to nahlásila,“ ozrejmila oznamovateľka Emőke Tóthová.

Zákon proti držaniu psa na reťazi platí po dvojročnom prechodnom období od 1. januára tohto roka už pre všetky psy – staršie aj mladšie. Majitelia preto zhotovili Démonovi koterec, no bez strechy.

Zviera má podľa vyhlášky nárok byť chránené pred nepriazňou počasia a vyslovene sa tam menuje, že pred vlhkom, dažďom, mrazom a priamym slnečným žiarením.

„Zviera má podľa vyhlášky nárok byť chránené pred nepriazňou počasia a vyslovene sa tam menuje, že pred vlhkom, dažďom, mrazom a priamym slnečným žiarením,“ podotkla koordinátorka kampaní organizácie Sloboda zvierat Silvia Čaňová.

Zaobchádza so psom pani Tímea proti predpisom? Zisťovala v Správach RTVS redaktorka Marína Opálková:

Zmeny prišli, no nedostatočné

Od veterinárnej správy dostali majitelia upozornenie už pred dvoma rokmi. Za ten čas pribudla na koterci sieť. Tá však podľa veterinára psovi na ochranu nestačí.

„Budeme trvať na tom, aby v dohľadnej dobe tá strecha bola spravená. Aj umiestnenie koterca nie je na najlepšom mieste z tohto hľadiska,“ informoval vedúci oddelenia zdravia zvierat RVPS Komárno Viktor Cséry.

„Zviera nemôže stáť vo vode a blate a má byť na suchom mieste, a to opäť tento koterec nespĺňa, je tam hlina,“ zhodnotila Čaňová.

Koterec musí okrem toho spĺňať určitú veľkosť, a to na základe hmotnosti konkrétneho psa. „Taký psík okolo 20 kíl musí mať minimálne päť metrov štvorcových voľnej plochy bez prekážok, a do toho sa nezaratúva búda, tá je zvlášť ešte,“ ozrejmila Čaňová.

Vyhláška zároveň hovorí, že psa treba z koterca denne vypúšťať,a má mať podložie, ktoré sa dá hygienicky ošetriť. Rovnako by mu nemalo chýbať v blízkosti niečo na hranie. „Ja som toho psíka v živote nevidela vonku v záhrade alebo hocikde,“ tvrdí oznamovateľka Tóthová.

Ak majitelia nedodržia parametre vyhlášky, hrozí im pokuta od 50 do 300 eur, či dokonca odobratie psa! Ochranári odporúčajú psa riadne vycvičiť, investovať do kvalitných plotov a nechať voľne žiť vo dvore.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny