Na hlavný obsah

Putin označil stiahnutie ukrajinských vojakov z východu Ukrajiny za podmienku pre začiatok vyjednávania

Kyjev sa musí zaviazať, že nevstúpi do NATO.

Putin označil stiahnutie ukrajinských vojakov z východu Ukrajiny za podmienku pre začiatok vyjednávania
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Ruský prezident Vladimir Putin podľa agentúry TASS označil stiahnutie ukrajinských vojakov z východu Ukrajiny za podmienku pre rozhovory s Kyjevom. Ukrajinské jednotky podľa šéfa Kremľa musia opustiť Donbas a Chersonskú aj Záporožskú oblasť. Teda regióny, ktoré Rusko čiastočne okupuje.

Akonáhle to Kyjev urobí a zaviaže sa nevstúpiť do NATO, Moskva preruší paľbu a bude pripravená na rokovania, cituje TASS ruského vodcu.

Kyjev už skôr uviedol, že mier môže byť založený iba na úplnom stiahnutí ruských inváznych síl z ukrajinského územia a na obnovení ukrajinskej celistvosti.

Putin sa v piatok (14. 6.) k možnosti rokovania s Ukrajinou vyjadril na stretnutí s vedením ruského ministerstva zahraničia. Urobil tak krátko pred začiatkom medzinárodného samitu o mieri na Ukrajine, ktorý sa bude cez víkend konať vo Švajčiarsku. Očakáva sa na ňom účasť deviatich desiatok krajín a organizácií. Moskva na neho pozvaná nebola. Cieľom stretnutia je okrem iného nájsť spôsob, ako v budúcnosti do mierového procesu zapojiť obe strany.

Ukrajina sa bráni ruskej vojenskej agresii už 842 dní a invázne sily ovládajú približne pätinu ukrajinského územia – časť Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti. Okrem toho Moskva v roku 2014 anektovala v rozpore s medzinárodným právom ukrajinský polostrov Krym.

„Ukrajinské vojská musia byť úplne stiahnuté z Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Upozorňujem, z celého územia týchto oblastí v ich administratívnych hraniciach, ktoré existovali v čase ich uvedenia na Ukrajinu,“ vyhlásil šéf Kremľa. Pričom v prvých dvoch prípadoch použil termíny, ktoré Moskva používa pre Doneckú a Luhanskú oblasť.

Takzvaná Donecká ľudová republika (DNR) a Luhanská ľudová republika (LNR) sú medzinárodne neuznané proruské separatistické útvary, ktoré Moskva najprv podporovala a po rozsiahlej invázii na Ukrajinu sa ich rozhodla anektovať.

Svet sa priblížil bodu, odkiaľ nie je návratu

Putin, na ktorého príkaz pred viac ako dvoma rokmi Rusko rozpútalo najväčší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny, počas svojho piatkového rokovania s predstaviteľmi ruskej diplomacie tiež povedal, že sa svet priblížil k bodu, odkiaľ nie je návratu.

K súčasnému mimoriadne nebezpečnému stavu podľa neho viedol egoizmus a arogancia západných štátov. „Výzvy na strategickú porážku Ruska, ktoré disponuje najväčším arzenálom jadrových zbraní, ukazujú na nehorázny avanturizmus západných politikov,“ predniesol Putin.

Šéf Kremľa podľa agentúry Reuters tiež vyhlásil, že súčasný západný model globálnej bezpečnosti sa zrútil a treba nájsť spôsob, ako spolupracovať s Ruskom. Podľa šéfa Kremľa je čas diskutovať o novom systéme bezpečnosti. Rusko je podľa jeho slov otvorené diskusii so všetkými, vrátane NATO.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet