Na hlavný obsah

Macron vyzval pred predčasnými voľbami politikov celého spektra na spoluprácu proti „extrémom“

V eurovoľbách vyhralo nacionalistické Národné združenie.

Macron vyzval pred predčasnými voľbami politikov celého spektra na spoluprácu proti „extrémom“
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Vypísanie predčasných parlamentných volieb bol jediný spôsob ako vyjasniť smerovanie Francúzska po víťazstve nacionalistického Národného združenia (RN) v európskych voľbách, povedal v stredu (12. 6.) francúzsky prezident Emmanuel Macron, keď prvýkrát od prekvapivého nedeľného (9. 6.) oznámenia prehovoril k voličom.

Vymedzil sa pritom voči neprirodzeným spojenectvám, ktoré podľa neho vznikajú na pravici i na ľavici. Nabádal politikov rôznych strán, aby sa spojili s jeho táborom proti „extrémom“.

Macron sa na tlačovej konferencii snažil vysvetliť, prečo rozpustil dolnú komoru parlamentu a vypísal nové voľby na 30. júna a 7. júla, keď jeho koalícii podľa prieskumov hrozí výrazné oslabenie. Jasným favoritom je naopak strana RN Marine Le Penovej, ktorú francúzske médiá označujú za krajne pravicovú.

Macron: Bolo to jediné republikánske rozhodnutie

Prezident, ktorého koalícia od roku 2022 nemala v snemovni väčšinu, povedal, že pre vládu bolo ťažké presadzovať program a že výsledok európskych volieb nie je možné ignorovať. Iba nové voľby umožňujú „veci vyjasniť“, vyhlásil Macron, ktorý rozpustenie Národného zhromaždenia označil za „jediné republikánske rozhodnutie“.

Zároveň reagoval na vývoj na francúzskej politickej scéne, ktorou v utorok (11. 6.) otriaslo oznámenie lídra Republikánov (LR) Érica Ciottiho, že by sa kandidáti tejto parlamentnej strany mali spojiť s RN. Na ľavici medzitým vzniká nová koalícia zahŕňajúca aj populistickú stranu Nepodrobené Francúzsko (LFI).

Macron ich označil za „spojenectvo proti prírode“, ktoré nebude schopné presadzovať spoločný program. Namiesto toho by sa mali podľa neho členovia LR a umiernenejších ľavicových strán pridať k prezidentovmu táboru.

„Želám si, aby sa spojili… ženy a muži dobrej vôle, ktorí dokážu spoločne povedať nie extrémom a ktorí budú usilovať o vytvorenie spoločného projektu,“ citoval ho denník Le Monde.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet