Na hlavný obsah

Polícia zverejnila svoj postup pri útoku na univerzite v Prahe krok za krokom, vyvrátila niektoré medializované informácie

Česká polícia o zámeroch strelca nevedela.

Polícia zverejnila svoj postup pri útoku na univerzite v Prahe krok za krokom, vyvrátila niektoré medializované informácie
Polícia počas zásahu na Karlovej univerzite uzatvorila okolie. Foto: TASR/AP

Česká polícia nemala pred zásahom na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK) vlani v decembri informáciu o tom, že strelec chce vraždiť. Poslancom to vo štvrtok (20. 6.) povedal riaditeľ Krajského riaditeľstva Polície ČR hlavného mesta Prahy Petr Matějček.

Vyvrátil tak informácie, ktoré sa objavili v niektorých českých médiách. Zároveň potvrdil, že vrah sa pri budove tesne minul s policajnou hliadkou. Policajný prezident Martin Vondrášek pripustil chyby napríklad v komunikácii s vedením fakulty.

Matějček opisoval minútu po minúte postup polície od nahlásenia SMS správy so samovražednými sklonmi páchateľovou kamarátkou až po oznámenie streľby na FF UK. Snažil sa tiež zodpovedať najčastejšie kladené otázky kritizujúce postup polície. Dôrazne poprel informácie, že by polícia vedela o jeho úmysloch. „Žiadna takáto indícia počas celej doby pred zákrokom naozaj nezaznela,“ povedal Matějček.

To, že osoba môže byť nebezpečná, zisťovali podľa jeho slov až postupne. Vrah do budovy vošiel o 13.24 h, policajti tam prišli minútu po ňom. Prvá streľba nastala podľa Matějčka o 14.57 h. Dovtedy sa páchateľ v budove skrýval.

Nevyzeral ako na fotke

Policajti ho hľadali na základe fotky. Ako však podotkol policajný riaditeľ, nakoniec vyzeral úplne inak a výzor si zmenil pravdepodobne zámerne, aby ho nedokázali identifikovať. Hliadka potom zo sídla fakulty odišla a išla ho hľadať do inej budovy, kde mal mať prednášku.

„Nikto nevedel, že páchateľ je už vnútri. Snažili sme sa to zistiť, ale vtedy to naozaj nikto nevedel. Páchateľ bol na takom mieste, že aj keby čokoľvek prebiehalo, on videl a počul akýkoľvek hluk. Aj pre nás je to veľmi frustrujúce, mali sme ho na dosah,“ povedal emotívne Matějček.

Zdôraznil však, že ich zásah by nebol taký rýchly, ak by po ňom nepátrali v blízkom okolí. Polícia si chce podľa neho vziať z prípadu ponaučenie. „To, čo sa stalo, je pre nás veľké ponaučenie. Je mi to veľmi ľúto,“ dodal.

Policajný prezident Martin Vondrášek pri postupe polície identifikoval dve chyby – komunikáciu s vedením fakulty a analytické schopnosti polície. Avizoval viaceré kroky, ktoré polícia v nadväznosti na tento prípad aj odporúčania GIBS urobí, jedným z nich je napríklad zintenzívnenie streleckého výcviku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet