Na hlavný obsah

Ukrajina útočila americkými zbraňami na ciele na území Ruska

Americké zbrane môžu použiť proti cieľom na ruskom území na obranu Charkova.

Ukrajina útočila americkými zbraňami na ciele na území Ruska
Na ilustračnej snímke ukrajinskí vojaci. Foto: TASR/AP

Ukrajina v uplynulých dňoch použila americké zbrane na útoky proti cieľom na území Ruska. Urobila tak na základe nedávneho súhlasu prezidenta USA Joea Bidena. Informovala o tom v stredu (5. 6.) agentúra AP s odvolaním na nemenovaného západného predstaviteľa, ktorý si želal ostať v anonymite.

Biden minulý týždeň povolil ukrajinskej armáde s istými obmedzeniami použiť americké zbrane proti cieľom na ruskom území na obranu Charkova. Ten je druhým najväčším ukrajinským mestom.

Súhlas Washingtonu sa vzťahuje na útoky proti ruským silám, ktoré útočia alebo plánujú útok. Podľa amerických predstaviteľov sa tým nemenia pravidlá, ktoré Ukrajine zakazujú používať americké rakety ATACMS dlhého doletu a podobných striel na území Ruska.

Ukrajina o uvoľnenie obmedzení na použitie amerických zbraní požiadala po niekoľkých týždňoch ruských útokov na Charkov a ofenzíve v pohraničnej Charkovskej oblasti.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v pondelok (3. 6.) povedal, že Kyjev bude naliehať na svojich spojencov, aby poskytli ukrajinskej armáde viac slobody pri zasahovaní vojenských cieľov v Rusku západnými zbraňami.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet