Na hlavný obsah

Útoky v dvoch mestách ruského Dagestanu: Bezpečnostné zložky zneškodnili štyroch útočníkov

Páchatelia strieľali na policajtov, synagógu i kostol.

Útoky v dvoch mestách ruského Dagestanu: Bezpečnostné zložky zneškodnili štyroch útočníkov
Streľba v ruskom Dagestane. Foto: X/@BRICSinfo

Bezpečnostné zložky v Dagestanskej republike na ruskom severnom Kaukaze v nedeľu (23. 6.) večer zneškodnili štyroch ozbrojencov. Tí predtým v mestách Derbent a Machačkala podnikli útok na cirkevné objekty – pravoslávny chrám a synagógy – i na post dopravnej polície.

Agentúra Reuters informovala, že pri týchto útokoch prišlo o život najmenej šesť ľudí a ďalších asi dvanásť ich bolo zranených. Ruská agentúra Interfax s odvolaním sa na republikové úrady uviedla, že zahynulo deväť ľudí a zranených bolo najmenej 25 osôb.

Ruské médiá tvrdia, že medzi páchateľmi útokov sú aj dvaja synovia a synovec predsedu jednej z okresných samospráv. Toho medzičasom zadržali a už aj predviedli na výsluch na políciu. V jeho dome vykonali policajnú prehliadku. Obaja úradníkovi synovia i synovec sú mŕtvi a boli identifikovaní.

Ďalších dvoch predpokladaných útočníkov polícia údajne dolapila na úteku v blízkosti Machačkaly.

Dagestanské ministerstvo vnútra potvrdilo, že cesty do Machačkaly polícia uzavrela v snahe zabrániť prípadným ďalším páchateľom v úteku z mesta.

Miestne médiá medzičasom informovali, že večer došlo v oboch mestách k prestrelkám. Priniesli aj správy o streľbe na policajné auto v obci Sergokal vzdialenej asi 65 kilometrov od hlavného mesta Machačkala. Streľba si vyžiadala jedného zraneného.

V synagóge vypukol požiar

Agentúra Reuters doplnila, že po útoku v synagóge i chráme vypukol požiar. Izraelské ministerstvo zahraničných vecí zasa uviedlo, že synagógu v Derbente bola vypálili do tla a v synagóge v Machačkale sa strieľalo. Ministerstvo predpokladá, že v čase útokov v synagógach neboli žiadni veriaci.

Ruské médiá pripomínajú, že k útokom v Dagestane došlo v deň, keď pravoslávna cirkev slávila sviatok sv. Trojice.

Ruský zväz cestovného ruchu (RST) v nedeľu večer vydal vyhlásenie, v ktorom turistom odporučil, aby sa dočasne zdržali cestovania do Dagestanu. Tým, ktorí sú už v republike, odporúča prijať preventívne opatrenia. Odporúčajú zostať na bezpečných miestach, nevychádzať von a riadiť sa pokynmi úradov.

Militantné moslimské živly

Ruské úrady v súvislosti s udalosťami v Dagestane poukázali na „militantné moslimské živly“ zapletené do nedávnych incidentov v regióne. Vlani v októbri, po vypuknutí vojny v palestínskom Pásme Gazy, výtržníci mávajúci palestínskymi vlajkami na letisku v Machačkale rozbíjali sklenené výplne dverí a pátrali po pasažieroch židovského pôvodu.

Reuters pripomenul, že ruská bezpečnostná služba FSB v apríli oznámila, že v Dagestane zadržala štyroch ľudí, ktorí boli údajne podozriví z podielu na príprave marcového útoku na koncertnú sálu Crocus City Hall pri Moskve, ku ktorému sa prihlásila skupina Islamský štát.

Dagestan leží východne od Čečenska, kde ruské bezpečnostné zložky bojovali proti tamojším separatistom v dvoch vojnách: v rokoch 1994-96 a potom v rokoch 1999 až 2000.

Od porážky čečenských povstalcov sú ruské bezpečnostné zložky s islamistickými militantmi z celého severného Kaukazu v tlejúcom konflikte, ktorý si vyžiadal životy mnohých civilistov a policajtov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet