Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vedcov prekvapili snímky sopečných kráterov na Marse, pokrýva ich ľadová námraza

Objav pomôže lepšie pochopiť kolobeh vody na planéte.

Na vrcholoch niektorých z najväčších pohorí v Slnečnej sústave – gigantických sopiek nachádzajúcich sa v tropickom pásme Marsu – sa tvorí ľadová námraza.

Snímky rozsiahlych kráterov s tenkou vrstvou námrazy náhodne zachytila sonda Trace Gas Orbiter (TGO) Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Objav pomôže vedcom lepšie pochopiť kolobeh vody na červenej planéte.

Na záberoch z orbitálnej sondy pokrýva námraza krátery sopiek v hornatej vulkanickej oblasti Tharsis, ktorá sa tiahne v dĺžke približne päťtisíc kilometrov okolo rovníka. Nachádza sa tu aj najvyššia hora Slnečnej sústavy, 22 kilometrov vysoký vrchol Olympus Mons.

Vedecký tím, ktorý objav opísal v časopise Nature Geosciences, bol týmto javom prekvapený. „Mysleli sme si, že v okolí rovníka Marsu je to nemožné,“ povedal planetológ Adomas Valantinas. Je hlavným autorom štúdie, ktorý pôsobil na univerzite vo švajčiarskom Berne a teraz je výskumníkom na Brownovej univerzite v USA.

„Kombinácia slnečných lúčov a riedkej atmosféry udržiava na povrchu a na vrcholoch hôr pomerne vysoké teploty. Na rozdiel od toho, čo vidíme na Zemi, kde sa dajú očakávať ľadové vrcholy,“ povedal Valantinas. Dodal, že existencia ľadovej námrazy je v takýchto podmienkach fascinujúca.

„Zľadovatenie pozorovali aj iné sondy, ale vo vlhkejších oblastiach, najmä na severných pláňach Marsu,“ povedal pre agentúru AFP jeden z autorov štúdie z univerzity Saclay na predmestí Paríža Frédéric Schmidt.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet