Na hlavný obsah

VIDEO: Úkaz biblických rozmerov. Niektoré časti USA zaplavili cikády

Podobnú inváziu zaznamenali naposledy v roku 1803.

VIDEO: Úkaz biblických rozmerov. Niektoré časti USA zaplavili cikády
Cikády zaplavili niektoré časti USA. Foto: SCOTT OLSON/GETTY IMAGES NORTH AMERICA/Getty Images via AFP/Profimedia

Časti Spojených štátov sa v týchto dňoch stretávajú s množstvom hlučného okrídleného hmyzu, ktorý pokrýva stromy či chodníky a sadá na obyvateľov.

Záplava cikád je tento rok mimoriadne veľká, pretože sa zároveň roja dve potomstvá s rôznymi dĺžkami životného cyklu. Epicentrom vzácneho úkazu je štát Illinois, kde sa teritória dvoch druhov stretávajú, opísala v reportáži agentúra AP.

„Vidíme niečo biblické,“ opísal udalosť biológ Gene Kritsky. Periodicky sa vracajúci hmyz sleduje už 50 rokov, napriek tomu ho ohromilo, keď pozoroval, ako sa v lese na sever od Chicaga tiesnilo až päť miliónov cikád. „Tie veci, ktoré som tentokrát videl, som nikdy predtým nevidel,“ dodal.

USA zažívajú inváziu cikád, akú naposledy zaznamenali v roku 1803. Na juhu a v centrálnej časti krajiny sa liahne potomstvo označované rímskou číslicou XIX, ktoré sa rojí vždy po 13 rokoch života, severnejšie sa začali objavovať zástupcovia potomstva XIII, ktorého životný cyklus trvá 17 rokov, pričom v centrálnom Illinois sa oba úkazy prekrývajú. Celkovo sa do vzduchu, na stromy a do kontaktu s ľuďmi dostali bilióny cikád, uvádza AP.

Zdroj: AP

Na niektorých miestach v Illinois hluk dosiahol 100 decibelov, čím sa vyrovnal hlasitosti kosačky na trávu alebo motocykla. Samce cikád sa pri rojení snažia svojim bzukotom prilákať samičku a neprestávajú na seba upozorňovať, kým nedostanú signál na párenie. To môže trvať aj týždne.

Do štátu pri Michiganskom jazere pritiahli cikády mnohých turistov. Riaditeľ prírodného parku Lincoln Memorial Garden pri meste Springfield Joel Horwedel v areáli umiestnil mapu USA, aby návštevníci mohli vyznačiť, odkiaľ prišli.

Bol však príliš skromný. Na spodku mapy následne pribudla kolónka „mimo USA“, kde ľudia napísali niekoľko európskych krajín alebo Japonsko.

Sú neškodné

David Quinn pricestoval do oblasti Chicaga zo Severného Írska. „Kedykoľvek sme šoférovali, mysleli sme si, že je niečo zle s autom, kvôli tomu hluku. Bol to však hmyz,“ opísal.

Miestna entomologička Jennifer Rydzewská sa rozhodla o cikádach vzdelávať verejnosť v hmyzom kostýme s veľkými červenými očami vyrobenými 3D tlačiarňou. Vystupuje v ňom vo videách na sociálnych sieťach a chodí na prechádzky s cikádami.

„Vyjdete von a chodníky sú nimi úplne pokryté,“ povedala. „Sú veľmi zhrbené, len tak pomaly, podľa mňa skoro mimozemsky, lezú so všetkými svojimi malými výrastkami,“ opisuje pohyby hmyzu. Dodáva však, že „vyzerajú veľmi milo“.

Mnohým ľuďom sa cikády hnusia a pre obyvateľov s fóbiou z hmyzu môže rojenie znamenať, že celé dni nevychádzajú z domu. Všeobecne sú ale cikády neškodné, ľudí neuhryznú ani nebodnú, iba po ich párení zostáva zem pokrytá trochu smradľavými telíčkami. Zároveň sú cikády ideálnym zdrojom obživy pre vtáctvo a v posledných rokoch sa dostávajú tiež na jedálničky amerických reštaurácií.

Šesťročná Lily Tolleyová zo Springfieldu sa ich nemôže nabažiť, dokonca nimi kŕmi svoju jaštericu menom Dart. Dokáže rozoznať rozdiel medzi hlučnými samcami a mlčiacimi samičkami, jednotlivé časti živočíchov i to, ako „to trochu pichá“, keď cikáda človeku lezie po koži. Rýchlo ale dodáva, že to nebolí a netreba sa báť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet