Na hlavný obsah

Vladimir Putin chce budovať vzťahy s vládou Talibanu. Moskva ho plánuje vyradiť z teroristického zoznamu

Taliban je v Rusku od roku 2003 označovaný za teroristickú organizáciu.

Vladimir Putin chce budovať vzťahy s vládou Talibanu. Moskva ho plánuje vyradiť z teroristického zoznamu
Na snímke Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu (5. 6.) vyzval Moskvu na „budovanie“ vzťahov s vládou afgansko-pakistanského militantného hnutia Taliban, ktorého delegácia nedávno navštívila Rusko. Informuje o tom agentúra AFP.

„Vždy sme verili, že sa musíme zaoberať realitou. Taliban je v Afganistane pri moci. Musíme budovať vzťahy s vládou Talibanu,“ povedal Putin na stretnutí so zahraničnými tlačovými agentúrami. Putin hovoril na okraj Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra, kam v stredu pricestovala delegácia Talibanu.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov minulý týždeň uviedol, že Moskva plánuje vyradiť Taliban zo svojho zoznamu zakázaných teroristických organizácií – takmer tri roky po tom, ako táto skupina prevzala moc od vlády podporovanej USA. „Oni sú skutočnou silou“ v Afganistane, povedal Lavrov počas Putinovej návštevy Uzbekistanu v Strednej Ázii.

Taliban je v Rusku od roku 2003 označovaný za teroristickú organizáciu. Tento krok by mohol ešte viac posilniť diplomaciu medzi Ruskom a Afganistanom, ale neznamenal by oficiálne uznanie vlády Talibanu a tzv. „Islamského emirátu v Afganistane“.

Od prevzatia moci orgány Talibanu presadzujú extrémnu formu islamského práva. Rusko už roky podporuje vzťahy s Talibanom, uvádza AFP. Veliteľ amerických síl v Afganistane v roku 2018 tvrdil, že Moskva poskytuje zbrane tejto skupine – obvinenia však Moskva vtedy odmietla.

Samotná Moskva má s Afganistanom komplikovanú históriu, keďže bývalý Sovietsky zväz viedol v 80. rokoch desaťročnú vojnu proti partizánskym mudžahídom, aby podporil vládu podporovanú Kremľom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet