Na hlavný obsah

Historicky prvý štrajk od vzniku RTVS: Zamestnanci telerozhlasu nesúhlasia so zákonom o STVR

Ide o výstražný štrajk.

Historicky prvý štrajk od vzniku RTVS: Zamestnanci telerozhlasu nesúhlasia so zákonom o STVR
Zamestnanci a zamestnankyne RTVS vstúpili do prvého výstražného štrajku. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Zamestnanci RTVS uskutočnili výstražný štrajk. Spred budovy Slovenského rozhlasu v pondelok (10. 6.) o 12.00 h odštartovali pochod pred ministerstvo kultúry na bratislavskom námestí SNP. Tam predniesli požiadavky Štrajkového výboru.

Ide o prvý štrajk od vzniku RTVS. Dôvodom štrajku je nesúhlas s navrhovaným zákonom o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR).

„Sú dôvodné obavy, že v štruktúrach STVR sa objavia ľudia, ktorí tu už pôsobili a ich najväčšou starosťou bolo, aby sa vysielanie verejnoprávnej inštitúcie nedotklo záujmov vládnucich politikov. Sú dôvodné obavy, že politici budú rozhodovať o personálnych otázkach v STVR. Také niečo nemá v Európskej únii, snáď s výnimkou Maďarska, obdobu,“ upozornil Štrajkový výbor.

Zrušenie rešpektovanej značky RTVS podľa Štrajkového výboru prinesie chaos a zbytočné finančné náklady.

„Pred niekoľkými mesiacmi RTVS prišla takmer zo dňa na deň o tretinu svojho naplánovaného rozpočtu. Nasledovali škrty a zastavenie plánovaného rozvoja. O niekoľko týždňov máme ale obetovať niekoľko miliónov eur na zmenu identity značky a administratívnu záťaž, ktorú zmena v inštitúcii prinesie. Nikto nevie, čo nás od júla čaká a kedy bude situácia uspokojivo vyriešená,“ uviedol Štrajkový výbor vo svojom vyhlásení.

Rozhodovanie na júnovej schôdzi

Poslanci parlamentu budú na júnovej schôdzi, ktorá sa začína v utorok (11. 6.), v druhom a treťom čítaní rozhodovať, či RTVS v súčasnej podobe zanikne a zrodí sa nová inštitúcia, alebo nie.

RTVS priniesla informácie o štrajku zamestnancov telerozhlasu vo vysielaní Rádia Slovensko v Správach RTVS o 14.00:

„Požiadavky štrajkového výboru sa v mnohom stotožňujú s názormi manažmentu RTVS, predovšetkým v oblasti plánovaných legislatívnych zmien, financovania inštitúcie a ukončenia útokov na novinárov zo strany politikov,“ uvádza sa v stanovisku šéfa telerozhlasu Ľuboša Machaja a manažmentu RTVS.

Legislatíva formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Dňom jej účinnosti má zaniknúť mandát súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS.

Výstražný štrajk zamestnancov a zamestnankýň RTVS a zasadnutie kultúrneho výboru mapovali redaktorky Andrea Šeligová a Karolína Janičíková, pozrite si ich reportáž v relácii Správy RTVS:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko